Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu godišnjeg obračuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2007. godinu

Odbor  za  zdravstvo  i  socijalnu  skrb  na 7. sjednici  Odbora,  održanoj 20. lipnja 2008. godine, raspravio je Prijedlog godišnjeg obračuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2007. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. svibnja 2008. godine.

Odbor je Prijedlog godišnjeg obračuna raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja, a nazočni predstavnik Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi dodatno je obrazložio financiranje zdravstvenog sustava u 2007. godini.

Rasprava je provedena posebno u dijelu koji se odnosi na izdvajanja za zdravstvo i socijalnu skrb.

Utvrđeno je da su izdvajanja za zdravstveni sustav i socijalnu skrb u 2007. godini povećana za 19% u odnosu na prethodnu godinu, te su to do sada najznačajnija sredstva koja su iz državnog proračuna izdvojena za ovaj sustav. Jednokratnim povećanjem ulaganja radi dugogodišnjeg problema dospjelih obveza, podmirene su obveze dospjele početkom godine, a ostatkom povećanja, spriječilo se kumuliranje novih obveza.

Međutim i pored ovih maksimalno ostvarenih ulaganja u zdravstveni sustav, biti će nužno rebalansom Državnog proračuna za 2008. godinu, predvidjeti dodatna sredstva za podmirivanje obveza koje će dospjeti do kraja godine. Vidljivo je, istaknuto je u raspravi, da su svake godine sredstva potrebna za financiranje zdravstvenog sustava za gotovo 10% veća, zbog novih tehnologija u dijagnostici i novih lijekova u terapiji. Ovakvo povećanje ne može se vezati isključivo uz porast BDP-a, nego je nužno pronaći nove izvore financiranja u ovom sustavu, složili su se članovi Odbora. Uz reformu cjelovitog sustava zdravstva, očita je i potreba reforme financiranja sustava zdravstva. Manji dio troškova mora se financirati putem tržišta, odnosno pacijent mora participirati u sustavu  financiranja zdravstva. Na taj način će tržište postati regulator troškova. Pri tome zdravstvena zaštita mora ostati u zacrtanim socijalnim okvirima,  poštujući socijalnu pravednost kao osnovno opredjeljenje naše države.

Uz vidljive rezultate do sada poduzetih mjera (dug bolnica manji od godinu dana, uočljivi pad potrošnje lijekova na recept, itd.), treba i dalje ustrajati na racionalizaciji troškova u zdravstvu. To će se, između ostalog, postići i rješavanjem većeg broja zdravstvenih problema u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, čime će se rastereti tercijarna zdravstvena zaštita. U troškovima koji nastaju za vrijeme bolovanja, uz poslodavca treba jednim dijelom sudjelovati sam osiguranik, odnosno radnik koji ostvaruje pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja. Informatizacija sustava primarne zdravstvene zaštite, uvođenje elektronskih recepata i elektronskih uputnica doprinijet će kontroli potrošnje lijekova, ali i ukupne potrošnje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kao mjestu stvaranja značajnih troškova u zdravstvenom sustavu.

Nakon opširne rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

GODIŠNJI OBRAČUN DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2007. GODINU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Andriju Hebranga, dr. med., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.