Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, drugo čitanje P.Z. br. 84

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na devetoj  sjednici održanoj 14. lipnja 2017. godine, raspravljao je  o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. lipnja 2017. godine.

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, na temelju članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni akt kao matično radno tijelo.

Uvodno obrazloženje osnovnih odrednica ovog Prijedloga zakona iznio je predstavnik predlagatelja te istaknuo da je svrha ovoga Zakona ozakonjenje što većeg broja nezakonito izgrađenih zgrada i poboljšanje učinkovitosti provedbe zakona u postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, te ubrzanje i pojednostavljenje samog postupka.
Istaknuo je kako se ovim Prijedlogom zakona preraspodjeljuju sredstva ostvarena od naknade za zadržavanja nezakonito izgrađenih zgrada, na način da se povećava postotak tih sredstava  koja pripadaju jedinicama lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave čija upravna tijela donose rješenja o izvedenom stanju i  namjenski se koriste za njihov rad i koja pripadaju republici Hrvatskoj, a koriste se namjenski za rad Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada. U tom smislu dio tih sredstava koja dobivaju upravna tijela ili Agencija  povećavaju sa 20% na 30%, dok se dio tih sredstava koje dobiva Republika Hrvatska smanjuje sa 50% na 40%.
Također se predlaže produljenje roka za podnošenje zahtjeva za donošenje rješenja o izvedenom stanju do 30. lipnja 2018. godine. Posebno je istaknuto kako ovaj Prijedlog zakona omogućava evidentiranje u katastru svih ozakonjenih zgrada uključujući i one koje su ozakonjene kao nezavršene.
U odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju, Konačnim se prijedlogom Zakona povećava broj zgrada koje se mogu ozakoniti, propisuje rok na koji se privremeno mogu zaposliti službenici koji u upravnim tijelima donose rješenja o izvedenom stanju, jasnije se uređuje pitanje zgrada koje se mogu ozakoniti jednim rješenjem o izvedenom stanju, terminološki se usklađuje sa Zakonom o gradnji, uvodi se institut zamjenika ravnatelja te određuje trajanje mandata ravnatelja i zamjenika ravnatelja Agencije, te se omogućava završavanje nezavršenih zgrada kao zgrada društvene namjene, ako to podnositelj zahtjeva zatraži.
U raspravi su članovi Odbora upozorili na nepovoljni položaj u koji lokalne jedinice stavlja ovaj Zakon te su iznijeta iskustva kako veliki broj  lokalnih jedinica ima problem  naplatiti komunalni doprinos za objekt koji je dobio rješenje o legalizaciji i koji ima na sebe već priključenu cjelokupnu komunalnu infrastrukturu, te predložili da upravo to pitanje treba urediti zakonom.
Na pitanje zašto se komunalni doprinos ne plaća u isto vrijeme kada i naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru predstavnik predlagatelja je pojasnio da je smisao prilikom donošenja zakona bio da se vremenski rasporede troškovi.

Također je u raspravi upozoreno kako postojeći Zakon nije predvidio rješavanje problema nemogućnosti naplate komunalnog doprinosa koji se u praksi pojavio u lokalnim jedinicama zbog donošenja novog, drugog Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Razlog tomu je što su neki podnositelji zahtjeva obavezu plaćanja komunalnog doprinosa riješili na temelju prvog Zakona, dok su drugi  koji su zahtjev podnijeli na temelju istoga, a čekajući povoljnija rješenja, ponovno podnijeli nove zahtjeve na temelju novog Zakona, što je rezultiralo time da su komunalni doprinos platili po novom Zakonu kada su im tarife bile znatno povoljnije, a po starom su i dalje ostali u obvezi plaćanja istog.

U raspravi je također istaknuto da nije moguće legalizirati objekt koji se nadograđivao sa  nekoliko katova ukoliko se objekt nalazi van građevinskog područja.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru  donošenje

ZAKONA O IZNJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POSTUPANJU S NEZAKONITO IZGRAĐENIM ZGRADAMA


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Bernardu Topolko.

 

PREDSJEDNICA ODBORA
Bernarda Topolko