Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 27. sjednici održanoj 27. rujna 2022. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. rujna 2022. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.  

Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnoj Odluci, kao matično radno tijelo. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda i Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“.
Predstavnik predlagatelja, u uvodnom obrazloženju je naveo da Republika Hrvatska aktivno podupire Inicijativu Glavnog tajnika UN-a iz 2108. Action for Peacekeeping – A4P kojom se afirmira načelo prvenstva političkog rješavanja sukoba i uloga operacija potpore miru u funkciji potpore političkom procesu. Stvaranje dugoročno stabilnog, sigurnog i naprednijeg okruženja svrha je operacije za ispunjenje koje je nužno jačanje vladavine prava, zaštita civila, poštovanje ljudskih prava i sigurnost.  
Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske su tijekom 2021. i 2022. godine sudjelovali u tri operacije potpore miru Ujedinjenih naroda na području Azije, Afrike i Bliskog istoka. Hrvatska je u Indiji i Pakistanu u operaciji UNMOGIP sudjelovala sa osam pripadnika, u Zapadnoj Sahari u operaciji MINURSO s pet pripadnika i u Libanonu u operaciji UNIFIL s jednim pripadnikom. 

Operacija potpore miru u Libanonu (UNIFIL) uspostavljena je 1978. s ciljem verificiranja izraelskog povlačenja iz Libanona, održavanja mira i sigurnosti te pružanja potpore libanonskoj vladi u uspostavi uprave na cijelom državnom teritoriju. Početni mandat operacije u međuvremenu je proširen uključivanjem pomorske komponente. Uzroci sukoba kao i čimbenici stalne nesigurnosti i nadalje su prisutni, stoga će UNIFIL u predstojećem razdoblju izgradnje regionalne stabilnosti poseban naglasak staviti na konsolidaciju konflikta na relaciji Libanon-Sirija-Izrael. Predmetnom Odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja u operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL) nastavkom upućivanja do tri pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2023. i 2024., uz mogućnost rotacije.   
Slijedom dogovora između Maroka i Fronte Polisario iz 1988., o pripremi i provedbi referenduma za stanovništvo Zapadne Sahare o izboru da li su za neovisnost ili integraciju s Marokom, i dogovorenog primirja između dviju strana  1991., uspostavljena je iste godine operacija u Zapadnoj Sahari (MINURSO) sa svrhom nadzora primirja. Mandat operacije, je u međuvremenu, dopunjen promatranjem prekida vatre i provedbom mjera za jačanje povjerenja. Operacija MINURSO važna je za izgradnju održive stabilnosti na području Zapadne Sahare i ekonomskog prosperiteta sjeverozapadne Afrike u cjelini te tako pridonosi i smanjenju migracijskih pritisaka na Europu. Predmetnom Odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja u Operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Zapadnoj Sahari (MINURSO) u 2023. i 2024. upućivanjem do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije. 

Operacija potpore miru Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP)  uspostavljena je Rezolucijom 47 iz 1948. i 91 iz 1951. godine s mandatom osiguranja prekida vatre između indijskih i pakistanskih snaga sigurnosti u Kašmiru te povlačenja svih naoružanih snaga na njihovo područje. Od travnja 2022. ipak se nazire pozitivan pomak složenog sigurnosnog stanja nakon prihvaćanja novog premijera u pakistanskom parlamentu kojemu je na izboru čestitao indijski premijer i  kojom prigodom su obje strane izrazile nadu u izgradnju boljih međusobnih odnosa.  Predmetnom Odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja u operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) upućivanjem do devet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2023. i 2024., uz mogućnost rotacije. 
Predstavnik predlagatelja također je naveo da su za provedbu ove Odluke osigurana financijska sredstva na razdjelu Ministarstva obrane. 
    
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

ODLUKU O SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U OPERACIJAMA POTPORE MIRU UJEDINJENIH NARODA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Franko Vidović, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Franko Vidović