Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama, prvo čitanje, P.Z.E. br. 198

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 30. sjednici, održanoj 27. listopada 2021. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama, prvo čitanje, P.Z.E. br. 198, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. listopada 2021. godine. 
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da je Zakonom o trošarinama  nacionalno zakonodavstvo usklađeno s pravnom stečevinom Europske unije u odnosu na europski harmonizirani trošarinski sustav oporezivanja alkohola i alkoholnih pića, duhanskih prerađevina, energenata i električne energije, a nove izmjene pravne stečevine Europske unije zahtijevaju daljnje usklađivanje Zakona o trošarinama. S tim u vezi potrebno je usklađivanje s Direktivom Vijeća (EU) 2020/262 od 19. prosinca 2019. o općim aranžmanima za trošarine (preinaka), s primjenom od  13.2.2023. Usklađuje se sa Direktivom Vijeća (EU) 2019/2235 od 16. prosinca 2019. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu PDV-a i Direktive 2008/118/EZ o općim aranžmanima za trošarine u pogledu obrambenih napora unutar okvira Unije, s primjenom od 1.7.2022. Nadalje se usklađuje s Direktivom Vijeća (EU) 2020/1151 od 29. srpnja 2020. o izmjeni Direktive 92/83/EEZ o usklađivanju struktura trošarina na alkohol i alkoholna pića, s primjenom od 1.1.2022.  Direktiva je usvojena za vrijeme predsjedanjem Republike Hrvatske Vijećem Europske unije.) Rok za prenošenje ovih direktiva u nacionalno zakonodavstvo je 31.12.2021. (osim Direktive Vijeća (EU) 2019/2235 o izmjeni Direktive o PDV-u i Direktive o općem sustavu trošarina u pogledu obrambenih napora unutar okvira Unije za koju je rok prenošenja 30.6.2022.). Izmjene se odnose na pravno-tehničko usklađivanje instituta trošarinskog zakonodavstva s promjenama u carinskom zakonodavstvu Europske unije te informatizaciju sustava kretanja unutar Europske unije trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju, što će dovesti do administrativnog rasterećenja gospodarstvenika u robnoj razmjeni s gospodarstvenicima iz drugih država članica.

Radi se o najznačajnijim izmjenama u Zakonu o trošarinama koje se odnose na propisivanje oslobođenja od plaćanja trošarine za „male proizvođače jakih alkoholnih pića“ koji proizvedu najviše 50 litara jakog alkoholnog pića od voća godišnje po kućanstvu i koriste ga za vlastitu potrošnju i potrošnju članova svoga kućanstva ili svojih gostiju.

Važećim odredbama Zakona o trošarinama „malom proizvođaču jakih alkoholnih pića“ propisana je obveza upisa u registar trošarinskih obveznika te primjena snižene visine (paušalnog iznosa)  trošarine koja, ovisno o zapremini kotla koji je prijavljen Carinskoj upravi, iznosi 100,00 kuna (za kotao zapremnine do uključivo 100 litara) ili 200,00 kuna (za kotao zapremnine veće od 100 litara). Ti paušalni iznosi se plaćaju ako „mali proizvođač jakih alkoholnih pića“ proizvede jako alkoholno piće u količini koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola godišnje po kućanstvu (tj. 50 litara rakije jakosti 40% vol.). Ovakva obveza plaćanja trošarine uvedena je u trenutku ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju u sklopu obveze usklađivanja sa pravnom stečevinom Europske unije koja je tada obvezivala države članice Europske unije da se na svaku proizvedenu količinu alkoholnih pića plaća trošarina.

Dakle ovim izmjenama se za „male proizvođače jakih alkoholnih pića“ ukida obveza plaćanja trošarine (trenutni prihod je oko 5 milijuna kuna godišnje), što uz financijski učinak ima za posljedicu i administrativno rasterećenje tih proizvođača te Carinske uprave. Pozitivni učinci oslobođenja od plaćanja trošarine reflektiraju se i na opstojnost tradicionalne proizvodnje voćnih rakija u seoskim domaćinstvima, kao i na pojednostavnjenje trošarinskih procedura sa registriranim obveznicima - fizičkim osobama kojih trenutno ima 38.374 u Republici Hrvatskoj.

Uvode se novi instituti "samostalni mali proizvođač ostalih pića koja se dobivaju vrenjem", "samostalni mali proizvođač međuproizvoda" i "samostalni mali proizvođač vina", uz mogućnost primjene snižene visine trošarine u iznosu od 50% od nacionalne propisane visine. Cilj uvođenja ovih instituta je da se domaćim malim proizvođačima podigne razina konkurentnosti kada isporučuju alkoholna pića u druge države članice Europske unije, a koje također priznaju status samostalnih malih proizvođača uz primjenu snižene visine trošarine. Uvode se oslobođenja od plaćanja trošarine na alkohol kada se upotrebljava u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda (obvezatno oslobođenje) i u proizvodnji dodataka prehrani (opcionalno oslobođenje). Oslobođenje od plaćanja trošarine na alkohol sadržan u dodacima prehrani odnosi se primarno na proizvođače tinkture propolisa (pčelare), te druge proizvođače dodataka prehrani, koji bi se u poreznom smislu i administrativnom smislu znatnije rasteretili s obzirom da se prema trenutno važećim odredbama moraju registrirati kao trošarinski obveznici, plaćati trošarinu na kupljeni alkohol i obračunavati trošarinu na gotov proizvod, što se sada ukida.
U raspravi na Odboru napomenuto je da je oslobođenje od trošarina do 50 litara jakog alkoholnog pića važno za male proizvođače kojih ima preko 38.000. Podržavaju se i oslobođenja plaćanja trošarina na alkohol kada se upotrebljava u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda. Postavljeno je pitanje o naknadi za posjedovanje kotla. Odgovoreno je da se ubuduće i posjedovanje kotla oslobađa od naknada.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru sljedeće 

ZAKLJUČKE

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama.                                                                      2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.