Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2017. godinu

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije raspravio je na 26. sjednici, održanoj 5. lipnja 2019. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2017. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ravnatelj Agencije za elektroničke medije i Vijeće za elektroničke medije, aktom od 26. rujna 2018. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio kao matično radno tijelo.

U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.

U uvodnom obrazloženju predsjednik Vijeća za elektroničke medije i Ravnatelj Agencije za elektroničke medije istaknuo je da je u 2017. godini Vijeće 6 puta objavilo Obavijest o namjeri davanja koncesije za obavljanje djelatnosti pružanja medijskih usluga radija i dodijelilo ukupno 11 koncesija za obavljanje djelatnosti radija, te je 2 puta objavilo Obavijest o namjeri davanja koncesija za obavljanje djelatnosti pružanja medijske usluge televizije, no nije dodijelilo niti jednu koncesiju za obavljanje djelatnosti televizije. Vijeće je također obavilo posredni i neposredni nadzor nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama (monitoring). U svrhu nadzora u 2017. godini ukupno je snimano 245.280 sati radijskog i televizijskog programa. Po obavljenom nadzoru i utvrđenim prekršajima, Vijeće je izreklo 44 sankcije, od čega 36 upozorenja i 8 opomena. Agencija za elektroničke medije aktivno je surađivala s nacionalnim regulatorima te drugim javnim i državnim tijelima, te je istovremeno imala aktivnu suradnju na međunarodnoj razini. Također je u 2017. godini nastavila sa svojim aktivnostima na poticanju i jačanju medijske pismenosti, upravljajući internetskim portalom medijskapismenost.hr, sudjelujući i provodeći istraživanja o medijskim navikama djece i roditelja, te radeći na novim projektima i okupljanju šireg kruga dionika na projektima medijske pismenosti. Isto tako je izrazita pažnja bila posvećena Fondu za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, čijim sredstvima se potiče proizvodnja i objavljivanje audiovizualnih i radijskih programa i sadržaja nakladnika televizije i/ili radija na lokalnoj i regionalnoj razini, neprofitnih nakladnika televizije i/ili radija, neprofitnih pružatelja medijskih usluga iz članka 19. i 79. Zakona o elektroničkim medijima, neprofitnih pružatelja elektroničkih publikacija, i neprofitnih proizvođača audiovizualnih i/ili radijskih programa.Nakladnicima radija te neprofitnom pružatelju medijske usluge radija iz članka 79. Zakona o elektroničkim medijima dodijeljene su 14.596.935,92 kune, neprofitnom pružatelju medijske usluge televizije iz članka 19. i 79. Zakona o elektroničkim medijima dodijeljeno je 350.000,00 kuna, neprofitnim pružateljima elektroničkih publikacija dodijeljeno je 1.665.118,30 kuna, te neprofitnim proizvođačima audiovizualnog i radijskog programa dodijeljeno je 658.545,98 kuna. Nakladnicima televizije dodijeljena je 14.325.632,21 kuna, a nakladnicima radija 999.567,72 kune. 

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje vezano za spajanje Nove TV i N1 televizije. Predsjednik Vijeća odgovorio je da je Agencija za elektroničke medije tijekom 2017. i 2018. godine ocjenjivala zahtjev trgovačkog društva Slovenia Boardbend S.a.r.l. za donošenjem odluke o tome da stjecanjem 100% dionica NovaTV d.d. ne nastaje nedopuštena koncentracija u smislu Zakona o elektroničkim medijima. Vijeće je prvi zahtjev odbilo, uz obrazloženje da je prepreka provedbi namjeravanog stjecanja 100% dionica u društvu Nova TV od strane podnositelja zahtjeva činjenica da postoji zabrana koncentracije u odnosu na trgovačko društvo Totalna televizija d.o.o., obzirom da je poduzetnik Totalna televizija d.o.o. operator u smislu članka 61. Zakona o elektroničkim medijima, a ujedno između podnositelja zahtjeva i trgovačkog društva Totalna televizija d.o.o. postoji odnos povezanosti. Nakon odbijajuće odluke Vijeća, podnositelj zahtjeva podnio je novi zahtjev, pri čemu je dokazao da je otklonio ranije razloge zbog kojih je njegov zahtjev odbijen, odnosno trgovačko društvo Totalna televizija d.o.o. više nije bilo u vlasničkom portfelju trgovačkog društva Slovenia Boardbend S.a.r.l. Budući da je nastalo novo stanje stvari i da se podnositelj zahtjeva uskladio sa Zakonom o elektroničkim medijima, Vijeće je donijelo odluku da ne nastaje nedopuštena koncentracija u smislu Zakona o elektroničkim medijima.

Članovi Odbora izrazili su i zabrinutost zbog širenja govora mržnje u medijima, na portalima i posebice na društvenim mrežama, te je povedena rasprava o tome na koji način bi se to moglo spriječiti. Potrebno bi bilo ići u izmjenu nekoliko zakona i to u prvom redu Zakona o elektroničkim medijima i Kaznenog zakona, gdje bi trebalo brisati kaznenu odgovornost pravne osobe i propisati sankciju Prekršajnim zakonom. Članovi Odbora smatraju da i komentari na portalima u kojima je govor mržnje trebaju biti sankcionirani i spadati u uredničku odgovornost. Potpredsjednik Odbora iznio je mišljenje i  da bi u potpunosti trebalo zabraniti objavu komentara. Što se tiče društvenih mreža problem govora mržnje može se riješiti i samoregulacijskim aktom. Zaključeno je da veliku ulogu treba odigrati edukacija, te da što prije treba uvesti u škole medijsku pismenost, a bilo bi dobro ako bi se to uspjelo riješiti prije donošenja novog kurikuluma. Ukoliko se to ne uspije, prijelazno rješenje moglo bi biti kroz međupredmetne sadržaje ili u okviru građanskog odgoja. Na kraju rasprave donesen je zaključak da se na poziv Splitsko-dalmatinske županije održi trematska sjednica Odbora vezano za problematiku govora mržnje ususret predstojećih izmjena zakona iz područja medija.  

Nakon provedene rasprave Odbor je, sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći 

Z A K L J U Č A K

Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2017. godinu. 

PREDSJEDNICA ODBORA
Sunčana Glavak