Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Godišnjem izvještaju o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za 2019. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 16. sjednici, održanoj 7. prosinca 2021. godine, raspravljao je o Godišnjem izvještaju o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za 2019. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, aktom od 22. rujna  2020. godine. 

Sukladno članku 79. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Godišnje izvještaj razmatrao u svojstvu matičnoga radnog tijela. 

Provedena je objedinjena rasprava zajedno sa Godišnjem izvještaju o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za 2020. godinu.
U uvodnom izlaganju upraviteljica zaklade izvijestila je o vlastitim projektima kroz koje je  Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva podržavala civilno društvo te o aktivnostima Nacionalne zaklade kao posredničkog tijela razine 2 u strukturi upravljanja Europskim fondovima u Republici Hrvatskoj. Objavljena su tri poziva za dodjelu bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda u ukupnom iznosu od 201.010.000,00kn, a odobreno je 851 zahtjev u ukupnom iznosu od 95.781.371,12 kn. Kao posredničko tijelo druge razine Nacionalna zaklada pratila je 256 projekata iz ESF-a ukupne vrijednosti 257.857.263,56 Kn. Ukupni prihodi zaklade iznosili su 63.233.531,48 kn dok su ukupni rashodi iznosili 65.695.421,04 kn, manjak od 2.461.889,56 je podmiren iz ostvarenog viška prihoda iz prethodne godine. 

Tijekom 2019.g provedeno je 300 podrški civilnom sektoru, za 628 osoba omogućeno je zapošljavanje, a u radu je sudjelovalo 15.500 volontera. Cjelokupan postupak odobravanja, praćenja i izvršavanja financijskih podrški je digitaliziran i unaprijeđen kroz računalne programe potpora plus i platformu ESF za projekte iz Europskog socijalnog fonda. Provedena je konferencija „Civilno društvo 2030. godine RH-EU-Mediteran“ na kojoj je sudjelovalo 311 predstavnika civilnog društva, te su održane dvije pripremne konferencije „MED FORUM 2020“ na kojima je bilo 220 sudionika iz 22 zemlje. Uspostavljena je suradnja s Veleposlanstvom SAD-a kroz 4 modula obrazovanja u okviru Akademije za filantropiju na kojima je sudjelovalo 68 predstavnika iz Hrvatskog foruma zaklada ZaDobroBIT. 

U raspravi je istaknuo je kako civilno društvo predstavlja važan segment demokratskog društva i vladavine prava. Prepoznat je doprinos civilnog sektora te se u mnogim dijelovima surađuje sa civilnim društvom koje je u svim radnim skupinama, a financiraju se mnogi programi bitni za društvenu zajednicu primjerice u pravosuđu rad sa žrtvama i svjedocima, zaštita žrtava obiteljskog nasilja, a posebno je istaknut doprinos organizacija civilnog društva u potresom pogođenim područjima. Podržan je rad Nacionalne zaklade te vidljivi napredak u odnosu na 2018.g. Napomenuto je kako je potrebno donijeti Strategije za razvoj civilnog društva. 

Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je većinom glasova (8 glasova «ZA» i 1 glas «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:

PRIHVAĆA SE GODIŠNJI IZVJEŠTAJ O RADU
NACIONALNE ZAKLADE ZA RAZVOJ CIVILNOGA DRUŠTVA ZA 2019. GODINU


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti dr.sc. Zlatka Hasanbegovića, potpredsjednika Odbora.  

PREDSJEDNIK ODBORA

prof. dr. sc. Milorad Pupovac