Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o slatkovodnom ribarstvu, P.Z.E. br. 515

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 69. sjednici održanoj 29. svibnja 2019. godine Konačni prijedlog zakona o slatkovodnom ribarstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. svibnja 2019. godine.

Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula kako su u odnosu na Prijedlog zakona o slatkovodnom ribarstvu, temeljem primjedbi Odbora za poljoprivredu vezanih uz potrebu reguliranja djelatnosti tradicijskog ribolova Konačnim prijedlogom zakona definirani tradicijski ribolovni alati, oprema i metode kao posebna skupina ribolovnih alata na temelju povlastice za gospodarski ribolov, a za stjecanje dobiti, kulturološke i etnološke promocije te razvoja turističke i uslužne djelatnosti. Nadalje, jasnije je definirana mogućnost obavljanja ribolova u inundacijskim područjima i definirana ovlast ministra na podzakonsko propisivanje ribičkih dozvola s važenjem za pojedine ribolovne vode, više ribolovnih zona ili ribolovnih područja. Uspostava elektroničke baze podataka pridonijeti će transparentnosti i omogućiti nadzor raspolaganja ribljim fondom, a predlagatelj je prihvatio prijedlog za evidenciju ulova u prijelaznom razdoblju putem obrazaca koji će se koristiti do siječnja 2021. godine, a nakon kojeg razdoblja bi trebala biti uspostavljena elektronička baza.U raspravi koja je uslijedila istaknute su primjedbe vezane uz nepropisivanje obveze polaganja ribičkog ispita za korisnike dnevne i višednevne ribičke dozvole, a čime se u neravnopravan položaj dovode korisnici godišnje ribičke dozvole. Istaknut je i prijedlog prema kojemu bi, po uzoru na odredbe Zakona o lovstvu, ovlast propisivanja izgleda obrasca iskaznice, značke i odore ribočuvara trebala biti u nadležnosti ministra, a ne Saveza, kako je to predloženo. Istaknuta je bojazan vezana uz prijedlog sustava „ulovi i plati“, kao oblika sportskog ribolova u kojem se zadržani ulov naplaćuje i upozoreno na mogućnost zlouporabe istog. 

Uzimajući u obzir nadležnosti koje se, temeljem odredbi predloženog Zakona prenose na županije u raspravi je upozoreno na važnost informiranja i edukacije predstavnika regionalne samouprave o njihovim obvezama i pravima. Vezano uz odredbe članka 56. Konačnog prijedloga zakona kojim se regulira inspekcijski nadzor nad provedbom odredbi Zakona u raspravi je upozoreno na nužnost jasnijeg zakonskog propisivanja nadležnosti provoditelja inspekcijskog nadzora  jer bi nedefiniranje istih moglo rezultirati usporavanjem provedbe odredbi Zakona zbog sukoba nadležnosti.

Odgovarajući na pitanja predstavnica predlagatelja ističe kako su Hrvatskom športsko ribolovnom savezu dane javne ovlasti, a ribočuvari su dio Hrvatskog športsko ribolovnog saveza, nemaju ovlast nad provedbom inspekcijskog nadzora, pa iz navedenog proizlazi i ovlast  Saveza za propisivanje izgleda obrasca iskaznice, značke i odore ribočuvara. Predlagatelj je stajališta kako će sustav „ulovi i plati“ poticajno utjecati na ribiče i smanjiti obujam postojećeg  „crnog tržišta“. Korisnici dnevne i višednevne ribičke dozvole manje su prisutni na vodama, a nepostojanje obveze polaganja ribičkog ispita kod korištenja dnevne i višednevne ribičke dozvole praksa je i drugih država u okruženju, iako više od 80% ribiča u Republici Hrvatskoj ima položen ribički ispit. Važeći ugovori o dodjeli ribolovnih prava trenutno ograničavaju mogućnost izdavanja jedinstvenih županijskih dozvola, no intencija predlagatelja je okrupnjavanje ovlaštenika ribolovnih prava u budućnosti, a što se i propisuje odredbama Konačnog prijedloga zakona. Uz odredbe članka 56. Konačnog prijedloga zakona koji se odnose na inspekcijski nadzor predlagateljica ističe kako će inspektori provoditi poslove inspekcijskog nadzora nad provedbom odredbi Zakona nakon završenog programa obuke i ishodovanja ovlaštenja/uvjerenja o osposobljenosti za navedene poslove čime se isključuje mogućnost sukoba nadležnosti u inspekcijskom nadzoru nad provedbom odredbi Zakona i propisa donesenih na temelju njega.

Nakon provedene rasprave Odbor je  većinom glasova (4  glasa „za“ i 3 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKONA O  SLATKOVODNOM RIBARSTVU


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Tomislava Panenića, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić