Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o vodnim uslugama, P.Z,. br. 608

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 71. sjednici održanoj 5. lipnja 2019. godine Konačni prijedlog zakona o vodnim uslugama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. svibnja 2019. godine.

Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, Konačnom prijedlogu zakona o vodama i Konačnom prijedlogu zakona o vodnim uslugama. 

Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula kako je dio primjedbi iznijetih u raspravi o Prijedlogu zakona predlagatelj prihvatio te je jasnije definiran početak korištenja vodnih usluga, nadležnost nad donošenjem pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i pravilnika o radu dana je u nadležnost Upravi, a ne skupštini društva kako je bilo predloženo člankom 23. Prijedloga zakona. Uz navedeno rok za provedbu pripajanja produžen je sa 90 dana na šest mjeseci od dana stupanja na snagu Uredbe o uslužnim područjima, te je sukladno primjedbi Odbora za poljoprivredu za uspostavljanje uslužnog područja iznimno ostavljena mogućnost uspostavljanja uslužnog područja na sadašnjem uslužnom području pri isporuci vode za ljudsku potrošnju u količini od 800.000 do 1.000.000 m3 godišnje uz zadovoljavanje kriterija priuštivosti sadašnje i buduće cijene vode.

U raspravi je, uzimajući u obzir planirane i investicije koje su tijeku upozoreno kako je mogućnost uspostavljanja uslužnih područja trebalo planirati u skladu s investicijama koje će svojom provedbom dovesti do povećanja potencijala potrošnje vode. Uz navedeno je izražen i prijedlog da se člankom 88. propiše rok do tri godine za uslužna područja koja nemaju potpuno izgrađenu mrežu ili da se ograničenje spusti na isporuku od 700.000 m3. Postavljen je i upit o načinima rješavanja problema koji bi se mogli pojaviti preklapanjem uslužnih područja unutar pojedinih općina, kao i utjecaju koji bi provedba odredbi ovog Zakona mogla imati na trgovačka društva koja provode nacionalne ili europske projekte. Postavljen je i upit hoće li naplata zahvaćene, a ne isporučene količine vode utjecati na porast cijena vode za krajnje potrošače.
Intencija je predlagatelja je izgradnja svih vodnih građevina na području Republike Hrvatske i osiguranje univerzalnog pristupa vodi. Smanjenjem količine vode za ljudsku potrošnju predložene za uspostavljanje uslužnog područja odgodila bi se provedba reforme planirane provedbom ovog Zakona, a priuštivost cijene direktno je vezana uz veličinu uslužnog područja.  Preklapanje uslužnih područja na području jedne općine neće predstavljati problem jer su vodne građevine u vlasništvu pojedinog isporučitelja, pa iste nije moguće otuđiti. Vezano uz provedbu europskih projekata koji su u tijeku predlagateljica ističe kako je u pripremi zakona kontaktirana Europska Komisija, te će po stupanju Zakona na snagu biti potrebno izvijestiti upravljačko tijelo o promjeni korisnika sredstava.

Nakon provedene rasprave Odbor je  većinom glasova (5 glasova „za“ i  4 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje slijedećih 

Z A K LJ U Č A K A

1.    Podržava se donošenje Zakona o  vodnim uslugama;
2.    Temeljem  odredbe članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskog sabora Odbor za poljoprivredu predlaže provođenje objedinjene rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o vodama, Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva i Konačnom prijedlogu zakona o vodnim uslugama. 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Tomislava Panenića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić