Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcija za 2020. i 2021. godinu

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 77. sjednici održanoj 5. studenoga 2019. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcija za 2020. i 2021. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. listopada 2019. godine.

Odbor je razmatrao predmetni Prijedlog razmatrao zajedno s Konačnim prijedlogom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu, sukladno odredbi čl. 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo poljoprivrede.

Uvodno je predstavnik Ministarstva poljoprivrede istaknuo kako se predlaže smanjenje Proračuna Ministarstva poljoprivrede na iznos od 7.228.682.079 kn. Najznačajnije smanjenje (457.238.127 kn) odnosi se na provedbu mjera ruralnog razvoja. Isto je vezano uz nemogućnost realizacije odobrenih projekata uzrokovanu sporošću izdavanja potrebnih dokumenata i dozvola i financijskih sredstava potrebnih za realizaciju projekata, ali i dugotrajnošću postupaka javne nabave. Za zdravstvenu zaštitu životinja Prijedlogom se predlaže povećanje, a sve s ciljem osiguravanja nesmetanog prometa životinja kako na hrvatskom tako i na unutarnjem tržištu EU. Uz navedeno povećana su i izdvajanja za pripravnost veterinarskih stanica i ambulanti kako bi iste mogle žurno reagirati u slučaju izbijanja kriza. Dodatna sredstva osigurana su i za Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu, a angažirana su i sredstva kroz mjeru Tehničke pomoći kako bi se osigurala dodatna učinkovitost.  
    
Hoće li u 2020. godini biti isplaćen najviši iznos potpora do sada, zašto su povećani iznosi vezani uz sudske troškove, zašto nisu iskorištena sredstva za sufinanciranje opremanja poljoprivrednih škola, zašto nisu stvorene pretpostavke za povlačenje planiranog iznosa sredstava za mjere ruralnog razvoja, kada će biti isplaćena predujam poljoprivrednicima koji su podnijeli Jedinstveni zahtjev za potporu za 2019. godinu, zašto se ne isplaćuje ukupni iznos omotnice, zašto Prijedlogom nije planiran viši iznos sredstava za provođenje biosigurnosnih mjera, koje aktivnosti se provode u prevenciji afričke svinjske kuge i zašto su troškovi provođenja Naredbe o mjerama za sprječavanje pojave i ranog otkrivanja unosa virusa afričke svinjske kuge na području Republike Hrvatske prebačeni na držatelje i imatelje životinja, zašto se smanjuju iznosi predviđeni za deminimis potpore bila su neka od pitanja postavljenih u raspravi, Pozitivnim je u raspravi ocijenjen nastavak sufinanciranja troškova studenata iz područja agronomije, prehrambene tehnologije, nutricionizma i biotehnologije s područja pet slavonskih županija. Zakon o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori nije omogućio Hrvatskoj poljoprivrednoj komori pristup članovima Komore i naplatu članarina, pa je u raspravi istaknuto kako potpuno ukidanje financiranja Komore od strane Ministarstva poljoprivrede nije dobar prijedlog. Postavljen je i upit o značajnom smanjenju sredstava za uređenje tržišta poljoprivrednih proizvoda i smanjenju sredstava koja su u Proračunu RH za 2019. godinu osigurana za mjere razvoja konkurentnosti drvnog sektora, a što za drvnu industriju kao nosioca izvoza Republike Hrvatske nije dobro rješenje. U daljnjoj raspravi je upozoreno kako je Prijedlog u suprotnosti s Programom potpore proizvođačima šećerne repe za razdoblje 2019. – 2021.

Predstavnik Ministarstva poljoprivrede je odgovarajući na pitanja potvrdio kako će u  2020. godini biti isplaćen najveći iznos potpore u okviru izravnih plaćanja od 2014. godine do sada, te kako je hrvatskim poljoprivrednicima osigurano dodatnih 26 milijuna eura za 2020. godinu korištenjem mehanizma fleksibilnosti. Poljoprivrednim proizvođačima na raspolaganju će biti 79,5 milijuna kuna više nego 2019, a u 2019. godini iz Jamstvenog fonda na raspolaganju je 2,19 milijardi kuna. Povećani iznosi sredstava za sudske postupke odnose se na naplatu sredstava vezanih uz sudske nagodbe u kojima je Ministarstvo poljoprivrede stranka u sudskom postupku. Zbog postupaka javne nabave, osobito u Mjerama 7 i 4 Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske i problema vezanih uz osiguranje financijskih sredstava dio projekata za koje su izdane odluke i potpisani ugovori neće se realizirati pa je i to utjecalo na smanjenje proračunskih stavki. Za financiranje opremanja srednjih poljoprivrednih škola moguće je koristiti i druge izvore financiranja, a Ministarstvo poljoprivrede osiguralo je 20 milijuna kuna za provođenje biosigurnosnih mjera kojima je obuhvaćeno 63 000 gospodarstava. Prijedlog izmjena i dopuna usmjeren je prema stvaranju mogućnosti za povlačenje sredstava iz fondova EU. Provedba deminimis potpora je kasnila, pa je pri izradi izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2019. godinu usvojena odluka prema kojoj se smanjuju sredstva za Nacionalni program potpore ovčarstvu i kozarstvu, Poticanje proizvođačkih organizacija, Nacionalnog programa za toplokrvne konje i pokriće troškova liječenja konja i Nacionalni program potpore sustavu „Krava-tele“. Izvor sredstava za podizanje konkurentnosti drvnog sektora su sredstva ostvarena na poziciji prenamjene šumskog zemljišta, no za 2019. nije bilo moguće osigurati viši iznos od 20 milijuna kuna. Predstavnik predlagatelja je kao mogući izvor sredstava za  podizanje konkurentnosti drvnog sektora naveo sredstva OKFŠ, te najavio izradu novog Pravilnika o postupku ostvarivanja prava na sredstva iz naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma iza izvršene radove u šumama, a kojim bi se dio sredstava preusmjerio i na podizanje konkurentnosti drvnog sektora.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (6  glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
    
IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2019. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2020. I 2021. GODINU

    Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Tomislava Panenića, predsjednika Odbora.

                                PREDSJEDNIK  ODBORA
                                
                                         Tomislav Panenić