Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlja bilja i sredstvima za zaštitu bilja, P.Z.E. br. 98

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlja bilja i sredstvima za zaštitu bilja, P.Z.E. br. 98

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 10. sjednici održanoj 18. siječnja 2021. godine, Prijedlog zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlja bilja i sredstvima za zaštitu bilja, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. prosinca 2020. godine.

Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično  radno tijelo.

Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako se ovim aktom određuju nadležna tijela za provedbu službenih kontrola i drugih službenih aktivnosti u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije u cijelom poljoprivredno prehrambenom lancu s ciljem osiguranja njihove ispravnosti radi provedbe Uredbe (EU) 2017/625. Obavljanje službenih kontrola proširuje se i na zdravlje bilja i sredstva za zaštitu bilja. Uz navedeno, predlaže se da Državni inspektorat delegira veterinarskim organizacijama poslove službenih kontrola hrane životinjskog podrijetla, te da se za pojedine poslove službenih aktivnosti, kao stručne poslove od javnog interesa, mogu ovlastiti i fizičke osobe. Sredstva za financiranje službenih kontrola osiguravaju se u Državnom proračunu, a nadležna tijela naplaćuju pristojbe i naknade za pokrivanje troškova službenih kontrola. Prijedlogom je propisano ovlašćivanje laboratorija za obavljanje analiza i ispitivanje na uzorcima koji se uzimaju tijekom službenih kontrola.

U raspravi je postavljen upit o kontrolama i standardima koje je morala udovoljavati hrana donirana korisnicima na potresom pogođenim područjima. Postavljen je i upit o načinu određivanja cijena usluga ovlaštenih veterinarskih organizacija. Zakon se usklađuje s novom europskom regulativom o službenim kontrolama, kojom je na europskoj razini uspostavljen jednostavniji, učinkovitiji, integriran sustav sigurnosti hrane utemeljen na strožim veterinarskim i fitosanitarnim standardima, a Europska Komisija dobila je šire ovlasti vezano uz zaustavljanje prodaje i transporta rizične hrane u državama članicama koje to nisu u mogućnosti same spriječiti, kao i snažnije kažnjavanje prijevara povezanih s hranom. Uz navedeno, postavljen je upit o aktivnostima koje će poduzimati tijela nadležna za službene kontrole u slučajevima postojanja sumnje o ulasku i prisustvu zdravstveno neispravne hrane na hrvatskom tržištu.  Hoće li se predloženim aktom omogućiti zaustavljanje ovih pošiljki, te kako će se kažnjavati prekršitelji, uzimajući u obzir da je isto propisano europskim direktivama. Postavljen je i upit o broju utvrđenih prijevara s hranom tijekom 2020. godine i izrečenim kaznama. Uzimajući u obzir da je u Republici Hrvatskoj zabranjena sjetva genetski modificiranog sjemena i proizvodnja GMO hrane, postavljen je upit o razlozima reguliranja namjernog uvođenja GMO sjemena u okoliš radi proizvodnje hrane, koje se predlaže ovim aktom. Postavljen je i upit o mjerilima koja se koriste za izradu planova učestalosti provedbe kontrola i planova praćenja.

Predstavnik predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknuo kako je sva hrana i hrana za životinje donirana na potresom pogođenim područjima deklarirana i udovoljava traženim standardima, a ona koja nije udovoljavala standardima neškodljivo je uklonjena. Uz navedeno, Civilna zaštita provodi kontrolu ispravnosti i udovoljavanje standardima u skladištima u kojima se čuva donirana hrana do isporuke krajnjem korisniku. Cijene veterinarskih usluga regulirati će se Pravilnikom kojega će donijeti Državni inspektorat nakon stupanja na snagu ovoga Zakona. Kašnjenje u transponiranju europske uredbe posljedica je potrebnih usklađivanja svih sastavnica ovoga Zakona koje se odnose na službene kontrole. Genetski modificirane organizme bilo je potrebno obuhvatiti ovim prijedlogom akta zbog usklađivanja s europskom regulativom, no sjetva takvog sjemena i proizvodnja GMO hrane u Republici Hrvatskoj i dalje nije dopuštena, istaknuo je predstavnik predlagatelja. Kontrola pošiljki hrane na carinskim ispostavama i u prehrambenom lancu, kao i provedba službenih kontrola definirana je Uredbom (EU) 2017/625 i planira se na temelju procjene rizika, a sustav uzbunjivanja  koji se odnosi na nesukladnosti hrane sastavni je dio ovog prijedloga akta, zaključio je predstavnik predlagatelja. Po pitanju prijevara povezanih uz hranu, istaknuo je kako Republika Hrvatska od 2013. godine sudjeluje u svim koordiniranim planovima uzorkovanja na razini svih zemalja članica Unije. Uredba (EU) 2017/625 pruža državama članicama mogućnost snažnijih sankcija, uključujući i odluku o visini kazne koja može biti u visini imovinske koristi ostvarene prijevarnom radnjom. Uz navedeno za ove prijevarne radnje propisana je prekršajna i kaznena odgovornost počinitelja ukoliko prijevarne radnje povezane s hranom, imaju negativan učinak na zdravlje i život ljudi.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“, i 1 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeće

Z A K LJ U Č K E

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlja bilja i sredstvima za zaštitu bilja.

2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga Zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlja bilja i sredstvima za zaštitu bilja.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir