Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2022. godinu

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 44. sjednici održanoj 28. rujna 2023. godine, raspravio je Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2022. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), aktom od 26. svibnja 2023. 

Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izvješću u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće. 

Uvodno izlaganje dao je predsjednik Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti koji je istaknuo da se tržište elektroničkih komunikacija nastavilo razvijati i u 2022., a prihodi i ulaganja rasti. Prihodi na tržištu iznosili su gotovo 12 milijardi kuna (1,6 milijardi EUR) i rasli su 3,8% te su operatori prosječno uložili oko 25% svojih prihoda, što je na razini iz prethodnih godina. Najvažnija usluga na tržištu je širokopojasni pristup internetu s ukupnim prihodima od oko 5,7 milijardi kuna (750 milijuna EUR) od čega na pokretne mreže otpada 3,8 milijardi kuna (500 milijuna EUR), a na nepokretne 1,9 milijardi kuna (250 milijuna EUR). Ulaganja u mreže s visokim kapacitetom prijenosa podataka su nastavljena i napravljen je značajan iskorak u pokrivenosti 5G signalom. U godini dana broj pokrivenih kućanstava 5G signalom porastao je s 34% na 82,5%, od čega u ruralnim područjima s devet na 73,5%. Nadalje, podaci o stanju dostupnosti brzina širokopojasnog pristupa pokazuju da je u većim gradovima, gdje postoji veći komercijalni interes operatora, dostupnost mreža velikih brzina puno veća (oko 61%) nego u ruralnim područjima (oko 20%).

Tržište poštanskih usluga nastavlja se razvijati sukladno trendu u proteklom razdoblju: rast ukupnih prihoda, pad opsega pismovnog i značajni rast paketnog segmenta. Na poslovanje značajno utječe veća digitalizacija te zamjena klasičnih poštanskih usluga s elektroničkim uslugama.  Ukupni prihodi u 2022. narasli su 5,9% na približno 2,1 milijardu kuna (278 milijuna EUR) iako se ukupno broj obavljenih usluga smanjio 0,5% (tiskanice i pismovne pošiljke smanjenje, paketi povećanje).

Na tržištu željezničkih usluga poslovalo je sedamnaest teretnih i jedan putnički prijevoznik. Vozili su infrastrukturom u duljini 2617 km kojom je upravljao ujedno i najveći operator uslužnih objekata – HŽ Infrastruktura (HŽI). Prijevoz putnika povećan je u odnosu na 2021. za oko 37,3%, ali se još nije vratio na razinu prije pandemije. Robe je prevezeno 5,9% više nego 2021. i to ukupno 16,3 milijuna tona. 

Tijekom 2022. provedeno je 85 inspekcijskih nadzora u području elektroničkih komunikacija, u području poštanskog prometa 39 (usmjereno na kakvoću obavljanja usluge i prava korisnika poštanskih usluga) te je provedeno 10 inspekcijskih nadzora u području željezničkih usluga (6 nadzora nad upraviteljem infrastrukture i 4 nad putničkim prijevoznikom).

Ukupni prihodi HAKOM-a tijekom 2022. iznosili su 64.891.312 kuna (8.612.557 EUR) i najvećim dijelom ostvareni su od naknada za upravljanje radiofrekvencijskim spektrom, zatim od naknada za obavljanje drugih poslova te od naknada za upravljanje adresnim i brojevnim prostorom. Na smanjenje prihoda u odnosu na prethodno razdoblje najvećim dijelom utjecalo je smanjenje pojedinih naknada te mogućnost obročnog plaćanja kako bi se utrošio preneseni višak prihoda iz prethodnih godina. Rashodi su istovremeno iznosili 94.371.240 kuna (12.525.215 EUR). Manjak prihoda tekuće godine pokriven je viškom prihoda iz prethodnih godina. U obrazloženju upita vezano za smanjenje prihoda u odnosu na rashode HAKOM-a rečeno je da je sustav dugoročno održiv.

Predstavnik Vlade Republike Hrvatske obrazložio je mišljenje Vlade na predmetno Izvješće u kojem se predlaže Hrvatskom saboru da ga prihvati.

U nastavku je istaknuto da se sve veća pažnja posvećuje kibernetičkoj sigurnosti. Tako su tijekom 2022. prijavljena četiri značajnija sigurnosna incidenta (jedan incident bio je vezan uz neovlašteno preuzimanje osobnih podataka korisnika uz prijetnju objave neovlaštenih podataka, dok su ostala tri bila vezana uz prekid dostupnosti usluge fiksnog interneta, usluge emitiranja i elektroničke pošte) te je HAKOM poduzeo odgovarajuće mjere u svrhu osiguranja sigurnosti mreža i usluga. I u 2022. godini, HAKOM je nastavio s raznim aktivnostima vezanim za zaštitu djece, starijih osoba te osoba s invaliditetom.

Nadalje se raspravljalo o radijskim smetnjama s područja Talijanske Republike (ometanje hrvatskih tv signala je riješeno), koje i dalje otežavaju kvalitetan prijam hrvatskih radijskih programa duž cijelog priobalja te je rečeno da se aktivno radi na rješavanju ovoga problema. 

Istaknut je problem nepredviđenih roaming troškova u pograničnim područjima kada se mobitel ili korišteni uređaj sam spoji na mrežu stranog operatora, a koji ima domet i unutar granica Republike Hrvatske. Kako bi se izbjegle takve situacije, prijedlog je da se ručno odabere mreža, umjesto opcije automatskog traženja mreže jer je signal prisutan s obje strane granice.  U nastavku je raspravljano o pravu na prigovor građana u situacijama kada operator ne isporuči određenu uslugu, odnosno periodično je ne isporučuje (pr. sportske emisije). 

Također je ukazano na probleme vezane za isporuku nekih poštanskih usluga. U prvom redu to su kašnjenja u dostavi računa za režije (građanima se na sljedećem računu zaračunavaju kamate) te drugih pismena. Predstavnik predlagatelja  napomenuo je da računi za režije i sl. pripadaju masovnim pošiljkama te nisu predmet mjerenja kakvoće poštanske usluge koja je u granicama kvalitete. Dodatno je rečeno da se često obavijest o prispijeću pošiljke ostavlja u poštanskom sandučiću bez provjere da li je osoba prisutna na adresi. Zbog nedostatnog broja poštara, naročito u priobalju, a sukladno činjenici da je dostava najskuplji dio poštanske usluge, potrebno je pristupiti reformi ovog sustava kako bi bolje funkcionirao. 

Predmetno Izvješće u raspravi je pohvaljeno te je istaknuto da sadrži sve propisane podatke koji se odnose na tržišta elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:

Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2022. godinu

                                    PREDSJEDNIK ODBORA
 
                                                                  Pero Ćosić