Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Konačnom prijedlogu zakona o Pravosudnoj akademiji, P. Z. br. 558

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 49. sjednici održanoj 2. svibnja 2019. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o Pravosudnoj akademiji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. travnja 2019. godine.   
Odbor je  Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. 
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je temeljna pitanja koja se zakonom rješavaju, u prvom redu to je obveza pohađanja Škole i polaganja završnog ispita za sve osobe primljene na neodređeno vrijeme na mjesto savjetnika u pravosudna tijela, pitanje stručnog usavršavanja pravosudnih dužnosnika, unapređenja i nadogradnje sustava kontinuiranog stručnog usavršavanja na druge ciljane skupine, te unutarnje strukture  i vođenja Pravosudne akademije.
Nadalje, obrazložio je razlike rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona, Konačni prijedlog dorađen je u nomotehničkom smislu i preciznom izričaju. 

U raspravi je istaknuto da je Zakon o Pravosudnoj akademiji trebalo uputiti u postupak donošenja sa Zakonom o državnom sudbenom vijeću i Zakonom o Državnoodvjetničkom vijeću, kako bi se razmotrile sve praktične primjedbe na bodovanje kandidata u postupku izbora pravosudnih dužnosnika.  Da bi se osigurao kvalitetan kadar u pravosudnim tijelima nužno je mijenjati sustav u koji se ulazi samo na temelju jednog kriterija matematičke obrade bodova.
Nadalje, naglašeno je da Državna škola za pravosudne dužnosnike u dosadašnjem radu nije dala očekivane rezultate, s obzirom da godišnje pravosuđe zapošljava desetine novih dužnosnika, Škola je skup sustav i treba preispitati opravdanost postojanja Škole.
U odnosu na odredbu članka 29. Zakona kojom je uređeno da osobe koje prvi puta ne polože završni ispit imaju pravo još jednom pristupiti ispitu, predlaže se urediti odredbu po uzoru i na način kako je uređeno polaganja pravosudnog ispita. U istom članku predlaže se dodati stavak 3. koji bi glasio: „Osobe koje nisu zadovoljne rezultatom završnog ispita imaju pravo još jednom pristupiti ispitu“.
U članku 27. predlaže se preispitati stavak 3. te razmotriti mogućnost da se završni ispit polaže prema specijalizaciji. Također, postavljeno je pitanje treba li Državna škola za pravosudne dužnosnike uvesti ispit praktičnog znanja.  
  

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa  četiri (4)  glasova „za“ glasa i tri (3) „suzdržana“ glasa odlučio  predložiti Hrvatskom saboru da donese 

Zakon o Pravosudnoj akademiji 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.

                                                                                              PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                 dr.sc. Orsat Miljenić v.r.