Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru, prvo čitanje, P.Z. br. 600

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 47. sjednici održanoj 20. ožujka 2019. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru, prvo čitanje, P.Z. br. 600, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 8. ožujka 2019. godine.    

Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
 
Predstavnik predlagatelja uvodno je naglasio da se trgovačka društva u Republici Hrvatskoj mogu ograničeno osnivati u elektroničkom obliku putem servisa e-Tvrtka odnosno HITRO.HR servisa, uz nazočnost osnivača, što se sukladno Direktivi o uslugama ne smatra osnivanjem društva na daljinu elektroničkim putem. Također, potrebno je osigurati jednostavan i efikasan pristup podacima i ispravama koje su pohranjene u zbirci isprava u sustavu sudskog registra, s obzirom da je trenutno dostupnost podacima omogućena putem internetske stranice sudskog registra u skladu s korisničkim ovlaštenjima. 

Sukladno Direktivi o uslugama i Zakonu o uslugama, koje propisuju obvezu osnivanja trgovačkih društva na daljinu, ovim izmjenama i dopunama Zakona omogućava se brže i jednostavnije  osnivanje društva, bez odlaska na sud ili javnom bilježniku, korištenjem suvremenih komunikacijskih tehnologija. Nadalje, omogućava se internetski pristup podacima sudskog registra iz glavne knjige, a preuzimanje izvadaka iz sudskog registra omogućuju se osim kod javnog bilježnika i odvjetnika i u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Osnivanje društva omogućuje se podnošenjem elektroničke prijave i isprava, sastavljenih na propisanom obrascu, bez punomoćnika, a prijave u elektroničkom obliku podnose se i za upis osnivanja društava kapitala ili promjena poslovne adrese, u nazočnosti stranaka, javnih bilježnika ili odvjetnika. Briše se obveza upisa predmeta poslovanja u glavnu knjigu sudskog registra, osim za djelatnosti koje se upisuju u sudski registar uz suglasnost nadležnog tijela, predmet poslovanja postaje evidencijski podatak i njegove izmjene više ne iziskuju promjene općih akata društava. U jednostavnijim registarskim stvarima omogućuje se samostalno odlučivanje sudskim savjetnicima i samostalnim registarskim referentima, kako bi se ubrzalo rješavanje registarskih predmeta. Nadalje, registarski podatak postaje i adresa elektroničke pošte za sve subjekte upisa kako bi se otklonili problemi dostave pismena i pozivanja stranaka. U postupcima koji se vode nakon brisanja subjekta iz sudskog registra likvidacijska masa određuje se kao novi subjekt upisa, sposoban za sudjelovanje u svim postupcima. Također, razrađuju se odredbe o brisanju subjekta upisa koji se nije uskladio sa zakonom, kao i odredbe o naknadno pronađenoj imovini, čime se otklanjaju nejasnoće u primjeni tih odredaba u praksi.

U raspravi je pozitivno istaknuta mogućnost što se nakon brisanja subjekta iz sudskog registra likvidacijska masa određuje kao novi subjekt upisa, sposoban sudjelovati u svim postupcima. 

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je sa sedam (7 ) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće zaključke

    1.    Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru,
    2.    Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Orsat Miljenić