Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 197

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 23. sjednici održanoj 11. listopada 2017. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 22. rujna 2017. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku. 

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja obrazložio je prijedlog istaknuvši da je cilj izmjena i dopuna Zakona poticanje dužnika na predstečajne postupke, te lakše provođenje predstečajnih postupaka propisivanjem realnih rokova za poduzimanje procesnih radnji.

Prijedlogom se olakšava podnošenje prijedloga za otvaranje predstečajnog postupka na način da se smanjuje broj isprava uz prijedlog za otvaranje predstečajnog postupka, produljuju rokovi: rok za prijavljivanje tražbina, rok za očitovanje dužnika, rok u kojem vjerovnici mogu osporiti tražbine drugih vjerovnika, rok za izradu konačnog plana restrukturiranja, produljuje se trajanje predstečajnog postupka, smanjuje se broj razloga za obustavu postupka. Radi osiguranja privremenog financiranja nužnog za kontinuitet poslovanja tijekom pregovora o restrukturiranju, ovim izmjenama predlaže se dopustiti mogućnost novog financiranja u postupcima koji su u tijeku, kao i u postupcima pokrenutim nakon stupanja na snagu Stečajnog zakona ako na dan stupanja na snagu ovih izmjena i dopuna nije održano ročište o planu restrukturiranja. Predlaže se primjena novog načina obračuna troškova u stečajnim postupcima koji su u tijeku, neovisno o tome kada su pokrenuti, ako rješenje o dosudi nije steklo svojstvo pravomoćnosti na dan stupanja ovoga Zakona.
 
U raspravi su članovi Odbora podržali predložene izmjene s ocjenom da je ovaj prijedlog trebalo uputiti u proceduru donošenja u travnju mjesecu umjesto Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku kako bi se izbjegli mogući sporovi protiv RH. Isto tako, zamjerka je da predložene izmjene ne sadrže poveznicu s tzv. Lex Agrokorom s obzirom na vremensko ograničenje rada izvanredne uprave, što je nužno urediti.

U članku 20. predloženo je preispitivanje roka od dvije godine kod izuzimana stečajnih upravitelja u novim predmetima. U članku 31. predlaže se preispitati troškove utvrđivanja predmeta razlučnog prava  i troškove unovčenja predmeta razlučnog prava  na način da se propišu ograničenja.
 
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe  je sa osam (8) glasova „za“  odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

                                   Zakon o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora.


 PREDSJEDNIK ODBORA
Orsat Miljenić