Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 807

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na 34. sjednici održanoj 10. prosinca 2019. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 807 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2019. godine.

Na temelju članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo raspravio je navedeni akt kao matično radno tijelo. 

Predstavnik Vlade Republike Hrvatske uvodno je obrazložio donošenje zakona po hitnom postupku jer je odredbe Zakona o gradnji potrebno uskladiti sa zahtjevima Direktive 2005/36/EZ EP i Vijeća  od 7. rujna 2005. o priznavanju stručnih kvalifikacija te Direktive  2006/123/EZ EP i Vijeća od 12. prosinca 2006. o uslugama na unutarnjem tržištu čime će se smanjiti broj obveza i opseg dokumentacije osobama koje podnose zahtjev za izdavanje ovlaštenja za energetsko certificiranje zgrada, uskladit će se uvjeti propisani za izdavanje ovlaštenja i rad osoba ovlaštenih za certificiranje i osoba ovlaštenih za kontrolu energetskih certifikata te će se stranim revidentima iz Europskog gospodarskog prostora omogućiti prekogranično obavljanje poslova u Republici Hrvatskoj vezano za poslove kontrole projekata. Rok za uređivanje i javno objavljivanje procedure za obavljanje poslova stranih revidenata prema odgovoru Republike Hrvatske na Pismo službene obavijesti Europske komisije, povreda broj 2018/2407 je 31. listopada 2019. godine.
 Također, vezano za područje energetske učinkovitosti u zgradarstvu, radi usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije, ovim se zakonom preuzima u pravni poredak Republike Hrvatske Direktiva (EU) 2018/844 od 30. svibnja 2018. o izmjeni Direktive 2010/31/EU o energetskim svojstvima zgrada i Direktive 2012/27/EU o energetskoj učinkovitosti. Rok za implementaciju ove direktive u naše zakonodavstvo  je 10. ožujka 2020. g.

Predstavnik predlagatelja naglasio je da se ovim Prijedlogom zakona utvrđuju obveza donošenja Dugoročne strategije obnove za podupiranje obnove nacionalnog fonda zgrada u energetski visokoučinkovit i dekarboniziran fond zgrada do 2050. godine i obveza donošenja programa energetske obnove zgrada, programa razvoja zelene infrastrukture u urbanim područjima te programa razvoja kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, za razdoblje od 2021. do 2030. 

Zakonom se također uvode  odredbe vezane za standard gradnje zgrada gotovo nulte energije - definiraju se standardi za nove zgrade glede alternativnih sustava opskrbe energijom, te također za visokoučinkovite alternativne sustave opskrbe energijom, npr. zahtjeve za sustave u pogledu ukupnih energetskih svojstava, ispravne ugradnje i odgovarajućeg dimenzioniranja, podešavanja i nadzora tehničkih sustava zgrade, zahtjeve vezane na postavljanje uređaja za samoregulaciju, zahtjeve za sustave automatizacije i upravljanje zgradama.

Cilj je smanjiti potrošnju energenata u zgradama s obzirom na činjenicu da Zgrade troše 40% sve energije koja se proizvede

Istaknuo je kako ovaj Zakon promiče elektromobilnost te uspostavlja standard infrastrukture za punjenje električnih vozila u zgradama, pojednostavljuje redovite preglede sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije u zgradi, definira obvezu stavljanja barem agregiranih anonimnih podataka iz baze podataka energetskih certifikata na raspolaganje u statističke i istraživačke svrhe te vlasniku zgrade. 
Zaključno je istaknuo kako će se donošenjem ovog Zakona  smanjiti  broj obveza i opseg dokumentacije osobama koje podnose zahtjev za izdavanje ovlaštenja za energetsko certificiranje zgrada i uskladiti se uvjeti propisani za izdavanje ovlaštenja i rad osoba ovlaštenih za certificiranje i osoba ovlaštenih za kontrolu energetskih certifikata.

U raspravi je većina članova iznijela pozitivne ocjene predloženog Zakona. 

Postavljeno je pitanje spremnosti svih sudionika u provedbi ovoga zakona, a posebno lokalne samouprave. Pri tome se također misli i na  velike promjene koje se sada provode u samoj gradnji, a to su zelene urbane infrastrukture i kružno gospodarstvo u gradnji i prostornom uređenju koje predstavljaju nove zadaće  u EU koja preuzima novi moto pod nazivom Zelenija Europa.

Iako je u raspravi istaknuto da je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja zaduženo za implementaciju odredbi vezanih uz elektromobilnost, postavljeno je pitanje da li se vodilo računa o tome koliko će Zagreb imati takvih punionica za električna vozila i tko će imati prava nad njima i vršiti distribuciju.

Članove je zanimalo da li će se svemu ovome prilagoditi i prostorno planiranje i hoće li se u zakonodavni okvir vezan uz prostorno planiranje implementirati sve što je potrebno za provođenje istog jer je konstatirano da u praksi vlada velika neorganiziranost posebno kod primjene odredbi koje onemogućuju zelena rješenja, posebice zbog aglomeracije. 
Iznesen je prijedlog da se pokrenu intenzivne radionice, edukacije  i uključi akademska zajednica kako bi se dobro pripremili za izradu najkompleksnijih projekata koji bi uključivali i mogli implementirati sve što je potrebno u cilju stvaranja zelene urbane infrastrukture i zelenih gradova.

U raspravi je također upozoreno na niz nelogičnosti s kojima se susreću jedinice lokalne samouprave  i upozoreno da se ne vodi računa da niz novih mjera jedinicama lokalne samouprave poskupljuje i njihove investicije. Nadalje, skrenuta  je pozornost da je u Republici hrvatskoj na snazi cijeli niz zastarjelih propisa koji datiraju iz 80.-ih godina prošlog stoljeća i dovode do nelogičnosti u postupku realizacije investicija i izgradnje objekata  u poslovnim zonama. Istaknuto je kako je u velikom broju slučajeva problem u prostornom planiranju na određenom području.


Nakon rasprave, Odbor je, većinom glasova (8 glasova „za“, 1 glas „suzdržan“)  odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKONA O IZMJENAMA  I  DOPUNAMA ZAKONA O GRADNJI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Bernardu Topolko. 

PREDSJEDNICA ODBORA

Bernarda  Topolko, univ.spec.oec.