Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, P.Z. br. 465

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 39. sjednici održanoj 20. lipnja 2023. godine, raspravljao je Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, P.Z. br. 465, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Katarina Peović, zastupnica u Hrvatskom saboru, aktom od 17. ožujka 2023. godine. 

Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl. 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlada Republike Hrvatske kojim predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu.

U uvodnom izlaganju predlagateljica je istaknula kako je zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o radu uređen rad digitalnih platformi a primjena  odredbi stupit će na snagu 1. 1.  2024. godine. Pritom je ukazala na problem dostavljačkih platformi koje nedovoljno štite radnike.

Digitalne platforme su poslodavci radnicima a ne posrednici između korisnika i radnika. Agregatori nisu potrebni kao posrednik između platforme i radnika, a niti mogu biti poslodavci jer ne određuju cijenu rada, ne utječu na izgled aplikacije niti načine poslovanja platforme.

Status radnika putem digitalnih platformi u Hrvatskoj je različit, ovisno po kojoj osnovi ga obavljaju. Dio je samozaposlen i oni imaju ugovore o poslovnoj suradnji, dio radi preko student servisa, a dio po nekim drugim osnovama tj. ugovorima. Tu je stanje zasad prilično nesređeno. Ljudi koji su samozaposleni pa rade po ugovoru o poslovnoj suradnji dobivaju novce dok uistinu i rade. Nemaju pravo na bolovanje ili godišnji odmor jer kad ne rade nemaju ni izvor primanja.

U raspravi su predstavnici Vlade RH naglasili da je posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o radu, s jedne strane, osiguran kvalitetan zakonski okvir za poticanje poduzetničkih aktivnosti, između ostalog i poduzetničkih aktivnosti digitalnih radnih platformi, a s druge su strane osigurani pravedni radni uvjeti te potaknuti inovativni oblici rada, između ostalog i u dijelu uređenja platformskog rada.

Također su istaknuti da su osigurani dostojanstveni uvjeti u ovom novom obliku zapošljavanja i rada koji se obavlja korištenjem digitalnih radnih platformi, neovisno o tome je li platformskom radniku poslodavac izravno digitalna radna platforma ili agregator kao njezin posrednik na tržištu. Kada radnik sklopi ugovor o radu s agregatorom, isti će imati sva prava i obveze iz radnog odnosa, jednako kao i drugi radnici u Republici Hrvatskoj, s time da u ovom slučaju postoji i dodatna zaštita radnika od zlouporaba, i to u vidu solidarne odgovornosti platforme za obveze koje njezin posrednik ima prema svom radniku.

Nadalje upoznali su Odbor kako je u postupku i uspostava novog informacijskog sustava koji će služiti kao jedinstvena elektronička evidencija rada koji se obavlja putem digitalnih radnih platformi, a čija će primarna svrha biti osiguravanje preduvjeta za kvalitetan nadzor inspekcijskih službi nad radom poslodavaca koji posluju putem digitalnih platformi.

U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu je potrebno ukidanje posrednika na tržištu platformskog rada (tzv. agregatora) te uređenje izravnog radnog odnosa između digitalne radne platforme i radnika ili uređenje ugovornog odnosa između te iste platforme i samozaposlene osobe koja koristi usluge digitalne platforme.

Također, ukazano je na probleme kada je u  pitanju zaštita na radu, pitanje zaštite u slučaju nesreća, dostojne plaće, prava na sindikalno organiziranje, prava na štrajk i dr.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 za i 3 protiv) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak 

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, P.Z. br. 465

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Željka Pavića.


PREDSJEDNIK ODBORA
Željko Pavić