Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu, prvo čitanje P.Z. 528 - predlagatelj: zastupnik Arsen Bauk

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 71. sjednici, održanoj 27. lipnja 2019., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od  19. studenoga 2018.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa: 022-03/18-12/105, urbroj: 50301-27/12-19-7, od 23. siječnja 2019. na navedeni akt.

Predlagatelj je u uvodnom dijelu istaknuo razloge za podnošenje izmjena i dopuna Zakona koji su pokrenuti inicijativom Crvenog križa Brač i udruge ''Brački pupoljci''.
Kako je istaknuo, odredbom članka 47. Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu navedene su skupine građana s pravom na povlašteni prijevoz s popustom u javnom prijevozu te skupine građana koje ostvaruju pravo na besplatni prijevoz u javnom prijevozu. Zakonsko rješenje nije prilagođeno osobama s invaliditetom s prebivalištem na otoku, koji su zbog svojih posebnih potreba (terapija, kontrola i sl.) prisiljeni putovati na kopno te djeci s teškoćama u razvoju, a kojima je uz jednog ili dvoje pratitelja potrebna i pratnja vozilom. Također predlaže da se dobrovoljni darivatelji krvi izjednače s onim dobrovoljnim darivateljima krvi koji ostvaruju pravo na povlašteni gradski prijevoz u mnogim gradovima u Republici Hrvatskoj zato što je stanovnicima otoka pomorski prijevoz u pravilu jedini „gradski“ prijevoz.
U raspravi svi članovi Odbora složili su se s činjenicom da je osobama s invaliditetom, prije svega djeci s teškoćama u razvoju, nužno omogućiti mobilnost i pristupačnost u zadovoljavanju svakodnevnih potreba te im je stoga potrebno omogućiti,  kao i osobama koje su u njihovoj pratnji, pravo na besplatan prijevoz.
Međutim, u daljnjoj raspravi mišljenja su bila podijeljena: dok su  jedni bili skloni prikloniti se prijedlogu predstavnika Vlade RH da se pričeka do kraja listopada ove godine, kada Vlada RH planira problem besplatnog ili povlaštenog prijevoza posebnih skupina građana, s naglaskom na prava osoba s invaliditetom, riješiti na cjelovit i konzistentan način te uputiti u prvo čitanje Prijedlog zakona  o izmjenama i dopunama Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (drugo čitanje predviđeno je do kraja ove godine), a do tada da jedinice lokalne samouprave trebaju preuzeti dio svoje odgovornosti za svoje stanovnike i preuzmu trošak plaćanja za osobe s invaliditetom, njihove pratitelje i vozila kako je to riješeno u većini hrvatskih gradova i općina, drugi članovi Odbora bili su mišljenja da se ne smije čekati te da, ako se nema vremena za brža rješenja, Vlada RH predmetnu problematiku regulira donošenjem uredbe sa zakonskom snagom. 
    
Nakon provedene rasprave

PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O PRIJEVOZU U LINIJSKOM I POVREMENOM OBALNOM POMORSKOM PROMETU, P. Z. 528

nije dobio potrebnu većinu jer su glasovi bili podijeljeni (6 glasova „za“ i 6 glasova „protiv“).  

    
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora. 

PREDSJEDNICA  ODBORA

doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med.