Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o Zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 636

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 127. sjednici, održanoj 11. ožujka 2024. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o Zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona,  hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 636 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. ožujka 2024. godine.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 
Na početku uvodnog izlaganja predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim zakonskim prijedlogom ukidaju tzv. „robovlasnički ugovori“ i uređuju se stvarni troškovi specijalizacije, bez dodatnih drugih troškova radi naknade štete te u slučaju raskida ugovora o radu prije isteka ugovorene obveze rada, specijalizant ili specijalist obvezni su zdravstvenoj ustanovi naknaditi samo troškove edukacije, tj. oko 7000 Eura. Nadalje, ovim prijedlogom zakona propisuje se da će zdravstvene ustanove u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga zakona, specijalizantima koji na dan stupanja na snagu ovoga zakona obavljaju specijalističko usavršavanje, ponuditi sklapanje izmijenjenog ugovora o međusobnim pravima i obvezama u kojem će obveza naknade troškova za cijelo razdoblje specijalističkog usavršavanja biti usklađena s odredbama ovoga zakonskog prijedloga. Isto tako, zdravstvene ustanove će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, ponuditi sklapanje izmijenjenog ugovora o međusobnim pravima i obvezama i sa specijalistima kojima na dan stupanja na snagu ovoga zakona nije istekla ugovorena obveza rada iz sklopljenog ugovora o međusobnim pravima i obvezama.

Tijekom rasprave, predsjednica Odbora pohvalila je predložena rješenja kojima je naglasak na nagrađivanju i motiviranju djelatnika na ostanak u zdravstvenim ustanovama, pogotovo u sredinama u kojima je njihova specijalnost deficitarna. S tim u vezi mišljenja je da bi Ministarstvo zdravstva trebalo preuzeti na sebe kompletnu financijsku i edukacijsku težinu za sve specijalizante, čime bi se riješio problem izdvajanja za plaće specijalizacija koje idu iz paušala ustanova. 
Predsjednik Hrvatske liječničke komore, ujedno i imenovani član Odbora, uz pohvale za konačno ukidanje ovakvih „robovlasničkih ugovora“ predložio je, a u svrhu izbjegavanja dvojbenog tumačenja zakonskog prijedloga, jasnije i preciznije tumačenje članka 12. (dodavanjem novih stavaka 3. i 4.), gdje bi se jasnije utvrdila obveza ustanova i onih ustanova koji su bivši poslodavci specijalizanata ili liječnika specijalista, a čiji ugovori još proizvode pravni učinak.  

Rasprava je također provedena u dijelu predloženih zakonskih rješenja u odnosu na fizioterapeutske tehničare i fizioterapeute, odnosno nejasnoće vezane uz njihove kompetencije i staž. Predsjednica Odbora iznijela je prijedlog Hrvatske komore fizioterapeuta iznesen i u e-savjetovanju. Prisutni su se složili da obrazovanje fizioterapeutskih tehničara i prvostupnika fizioterapije nije istovjetno te da sadržaj pripravničkog staža ne može biti isti, međutim, za zdravstveni sustav nedvojbena je važnost i fizioterapeutskih tehničara koji provode fizikalnu rehabilitaciju te nisu prihvatili prijedlog Hrvatske komore fizioterapeuta o potrebi ukidanja pripravničkog staža i za fizioterapeutske tehničare.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8„za“i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar- Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba - Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora. 

PREDSJEDNICA ODBORA 
Renata Sabljar - Dračevac, dr. med.