Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s rasprave o Izvješću pučke pravobraniteljice za 2021. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 99. sjednici održanoj 26. travnja 2023. raspravljao je o Izvješću pučke pravobraniteljice za 2021. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pučka pravobraniteljica aktom od 31. ožujka 2022. godine.
Odbor je o Izvješću raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt. 

Uvodno obrazloženje podnijela je pučka pravobraniteljica obrazloživši kako ovo Izvješće nije izvješće o radu, već sadrži analizu i ocjenu stanja zaštite ljudskih prava i sloboda u Republici Hrvatskoj te analizu i ocjenu stanja vezano za određene pojavne oblike povreda prava pojedinaca ili pojedinih društvenih skupina. 

Izvješće sadrži i 156 preporuka, koje su usmjerene na otklanjanje uočenih nedostataka i nepravilnosti koje dovode do povreda ustavnih i zakonskih prava građana. Temelj za izradu Izvješća su predmeti u kojima su postupali, pri čemu su tijekom 2021. godine postupali u 5.769 predmeta, a pri izradi Izvješća prvenstveno su korištena 4.562 novootvorena predmeta koja govore o temama i problemima u 2021. godini, posebice 3.480 pritužbi građana odnosno predmeta otvorenih na vlastitu inicijativu. Najčešće pritužbe bile su u području diskriminacije (469), prava na zdravlje (433), radnih prava (309), prava vezana uz pravosuđe (245) te iz područja socijalne skrbi (173). 
Na području zdravstva u 2021. bio je i dalje prisutan velik utjecaj epidemije, koja je uzrokovala povećanje pritužbi vezano uz dostupnost zdravstvene zaštite te ukazala na strukturne probleme zdravstva kao što su nedostatak zdravstvenih djelatnika, otežan pristup zdravstvenim ustanovama - posebice u ruralnim područjima i na otocima, duge liste čekanja.

U daljnjoj raspravi članovi Odbora razmotrili su primjedbe pravobraniteljice o važnosti mentalnog zdravlja i preventivne uloge javnog zdravstva, s čime su se članovi Odbora složili, kao i s problemom nedostatka specijalista iz psihijatrije, pogotovo na području dječje i adolescentne psihijatrije. Pravobraniteljica je nadalje istaknula stopu rizika od siromaštva koja je u 2021. godini u porastu (19,2%).  Riziku od siromaštva najviše je izložena svaka druga starija osoba koja živi sama, gotovo svaka treća jednoroditeljska obitelj i gotovo svaka četvrta obitelj s troje ili više djece.

Predstavnici ministarstava očitovali su se po područjima iz svojih resora na Izvješće pravobraniteljice, istaknuvši dosadašnju kvalitetnu suradnju i spremnost na provođenje daljnjih uzajamnih aktivnosti, smatrajući da svaka preporuka koja može dovesti do poboljšanja kvalitete i učinkovitosti rada institucija koje odlučuju o pravima građana, osjećaja pravednosti i postizanja veće razine prava svih građana te smanjivanja postojećih nejednakosti, svakako je dobrodošla.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (9„za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE ZA 2021.GODINU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Renatu Sabljar-Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti, prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr.med., potpredsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA             
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.