Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Izvješću o radu probacijske službe za 2020. i Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2020.

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 33. sjednici održanoj 31. ožujka 2022. razmotrio je Izvješće o radu probacijske službe za 2020. i Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2020., koja je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. rujna  2021. godine.    

Odbor je Izvješća sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela, provedena je objedinjena rasprava. 

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je  2020. godina bila izazovna za zatvorski sustav zbog potresa i pandemije COVID-a 19, unatoč tome, sustav se dobro prilagodio navedenim okolnostima, uz provođenje mjera i određenih ograničenja u pravima zatvorenika (pravo na posjete, pravo na izlazak, pravo na rad).  

 Tijekom izvještajnog razdoblja ukupan broj svih kategorija osoba lišenih slobode u zatvorskom sustavu je 11.607, što je za 7,93% manje u odnosu na 2019. godinu. Kaznu zatvora izdržavalo je 4.311 zatvorenika što je povećanje od 3,67% u odnosu na 2019. godinu. Prema strukturi kaznenih djela najveći udio u ukupnom broju zatvorenika čine zatvorenici koji su počinili kaznena djela protiv imovine, djela protiv života i tijela i protiv zdravlja ljudi. Tijekom 2020. godine mjeru istražnog zatvora izdržavalo je ukupno 5110 zatvorenika  (44,03% ukupnog broja zatvorenika). U zatvorima je boravilo ukupno 2089 kažnjenika od kojih: 415 kojima je u prekršajnom postupku izrečena kazna zatvora, 120 kojima je izrečena novčana kazna zamijenjena kaznom zatvora, te 1554 osoba kojima je u prekršajnom postupku određeno zadržavanje. Od ukupno 381 zatvorenika stranih državljana, u zatvorskom sustavu se nalazilo 120 zatvorenika koji su državljani EU i 261 zatvorenika drugih država koje nisu članice EU.
Istaknuo je da nedostaje kapaciteta za istražni zatvor, s tim u vezi izvijestio je o elektroničkom nadzoru, mogućnostima  korištenja narukvica,  narudžbi 200 narukvica, kako bi se istražni zatvor mogao provoditi u vlastitom domu.  U pogledu zdravstvene zaštite zatvorenika i maloljetnika istaknuto je da je osigurana kvalitetom i opsegom određenim u javnom zdravstvu za osigurane osobe iz obveznog  zdravstvenog osiguranja. Tijekom 2020. realizirano je ukupno 71004 zdravstvenih pregleda, a izvan kaznenih tijela i Zatvorske bolnice obavljeno je 9. 440 specijalističkih pregleda. 

Predlagatelj je također izvijestio o čimbenicima sigurnosnog rizika zatvorenika, ulaganjima u kapacitete sustava kao što je  Požega i  Lipovica. Izvjestio je da je broj službenika pravosudne policije gotovo identičan u odnosu na 2019. i iznosi 1551., da je od ukupno 3558 sistematiziranih radnih mjesta, popunjeno 2558, što je popunjenost 71,89%. S tim u vezi za popune radnih mjesta uspostavljena je suradnja za izobrazbu pravosudnih policajaca.  

Predstavnik predlagatelja je naglasio da su probacijski poslovi od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, obavljaju se s ciljem zaštite društvene zajednice od počinitelja kaznenog djela, resocijalizacije i reintegracije počinitelja kaznenog djela u zajednicu na način da se utječe na rizične čimbenike koji su povezani s činjenjem kaznenih djela. Tijekom 2020. godine probacijska služba zaprimila je ukupno 3497 novih predmeta, a završila 3624 predmeta. Osobe uključene u probaciju odradile su ukupno 410.837 sati rada za opće dobro, koji se izvršavao u 1371 pravnoj osobi. 

Tijekom 2020. godine koju je obilježila COVID-19 pandemija i potres koji je pogodio Grad Zagreb, probacijska služba uspješno je prilagodila svoje funkcioniranje i izvršavala zakonom propisane poslove, preko Središnjeg ureda za probaciju i 14 probacijskih ureda ustrojenih u Upravi za zatvorski sustav i probaciju. 

Od zaprimljenih predmeta u 2020. godini 39,18% predmeta odnosi se na izradu izvješća na zahtjev suca izvršenja, 23,76% predmeta odnosi se na rad za opće dobro, 12,418% predmeta na uvjetni otpust, a 12,84% predmeta na uvjetnu osudu sa zaštitnim nadzorom i posebnom obvezom ili sigurnosnom mjerom. U manjoj mjeri su zastupljeni predmeti koji se odnose na izradu izvješća na zahtjev. Najveći postotak predmeta zaprimili su Probacijski ured Zagreb I (19,82%), Probacijski ured Varaždin (11,18%) i Probacijski ured Split (9,29%). Od ukupnog broja završenih predmeta, 90% predmeta uspješno je završeno, dok je u 5% predmeta probacija zamijenjena zatvorom, u 7 slučajeva osuđenik je nedostupan probacijskoj službi. 
Tijekom 2020. obilježen je službeni početak trogodišnjeg projekta „Jačanje zaštite ljudskih prava i javne sigurnosti kroz unaprjeđenje kapaciteta probacijske službe koji se financira iz Norveškog financijskog mehanizma 2014.-2021. Nastavljen je s realizacijom projekt „Unaprjeđenje kvalitete pravosuđa kroz jačanje kapaciteta zatvorskog i probacijskog sustava te sustava za podršku žrtvama i svjedocima“. 

U raspravi o predmetnim izvješćima ukazano je na činjenicu da se raspravlja o Izvješću za 2020., da se stanje u sustavu brzo mijenja te da bi trebalo raspravljati o recentnim pokazateljima. Ukazano je na potrebu iskazivanja podataka o provedbi posebnih programa kod izdržavanja kazne dugotrajnog zatvora, na maloljetničku populaciju nakon otpusta, nova zapošljavanja osobito djelatnika na poslovima osiguranja. 

Također, u raspravi je istaknuto da se unatoč zakonskoj regulativi i podzakonskom uređenju izvršavanje kazne zatvora u domu ne provodi, što je potrebno razmotriti i predložiti eventualno ukidanje odredbe Zakona o kaznenom postupku. Postavljen je i upit postoje li podaci o ograničavanju prava zatvorenika na kretanje zatvorenika unutar zatvora, tijekom COVID-19 pandemije. U odnosu na izneseni podatak da je nabavljeno 200 elektroničkih narukvica, postavljen je upit kolika je cijena nabave.

Odbor za pravosuđe jednoglasno je predložio zaključak Hrvatskom saboru da provede objedinjenu raspravu o Izvješću o radu probacijske službe za 2020. i Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2020. 

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ i  jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak 

Prihvaća se Izvješće o radu probacijske službe za 2020.

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ i jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak

Prihvaća se Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2020.    

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Mišel Jakšić