Neven Mimica primio izaslanstvo Parlamentarne skupštine BiH

Zagreb - Predsjednik saborskog Odbora za europske integracije Neven Mimica i članovi Odbora primili su u Hrvatskome saboru delegaciju Zajedničkog povjerenstva za europske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Bosna i Hercegovina je pred skorim potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, pa je i cilj ovoga posjeta upoznavanje s hrvatskim iskustvima, koja su za BiH dragocjena, kao i mogućnost njihovog preuzimanja, istaknuli su članovi delegacije. Osobito su se zanimali za hrvatska iskustva iz vremena nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ulogu i poziciju Odbora za europske integracije u procesu pregovora, kao i moguće oblike suradnje i pomoći koje je Hrvatska voljna pružiti susjednoj BiH. Delegacija BiH zanimala se i za dinamiku usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s europskim, način uspostavljanja pravne infrastrukture i za obavljanje tih složenih poslova te tko uopće pokreće i daje inicijativu za usklađivanje zakona.

Naglasili su da je opći stav i izbor svih triju konstitutivnih naroda u BiH da europskom putu nema alternative, što je potvrđeno i zajedničkom Rezolucijom o ubrzanom putu BiH u europske integracije koja je jednoglasno usvojena u oba doma parlamenta BiH.

Neven Mimica rekao je da je proces europskih integracija duboko unutarnjopolitički i reformski proces bez obzira na svoju vanjsku dimenziju. Vrlo pozitivnim ocijenio je postojanje konsenzusa u parlamentu BiH o pitanju europskih integracija, rekavši da je „odlično i presudno kada se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koji traži izvršavanje političkih kriterija počne primjenjivati u kontekstu čvrstog parlamentarnog konsenzusa“. 

Osvrnuo se na vrijeme kada je osnovan Odbor za europske integracije u Hrvatskome saboru, 2000. godine, kao parlamentarno tijelo čija je glavna zadaća bila uključivanje parlamenta u sam proces europskih integracija. Na početku svoga djelovanja Odbor je bio angažiran i na sklapanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a kasnije, nakon ratifikacije Sporazuma i početka pregovora o članstvu, Odbor je preuzeo zadaću ocjenjivanja usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU kao najvažniji dio svog djelokruga poslova. Do danas je usklađeno približno 230 zakona, a u sljedeće dvije godine bit će potrebno uskladiti još dvjestotinjak na temelju godišnjeg Nacionalnog plana usvajanja koji donosi hrvatska Vlada.

Mimica je rekao da je vrlo važno uspostaviti vlastitu pravnu infrastrukturu za poslove oko usklađivanja zakonodavstva, što je Hrvatska uspjela na način stipendiranja mladih pravnika u inozemstvu koji su stekli odgovarajuća znanja iz ovoga područja i prenijeli ih u Hrvatsku. Odbor je angažiran i oko vođenja rasprava o bitnim europskim temama, važnim za budući položaj Hrvatske u EU, a vrlo je aktivan i u bilateralnim i multilateralnim kontaktima sa srodnim odborima država regije. Razgovori su zaključeni dogovorom da će se kontakti i suradnja dvaju srodnih odbora pojačati, te će se precizirati najbolji načini prenošenja hrvatskih iskustava iz pregovora s EU.

Autor: Služba za odnose s javnošću