Domagoj Hajduković odboru PSVE-a predstavio izvješće o eksplozivnim napravama kao glavnim pokretačima raseljavanja

Reykjavik - Član Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Domagoj Hajduković sudjelovao je na sastanku Odbora za migracije, izbjeglice i raseljene osobe PSVE-a koji se 21. i 22. rujna održao u glavnom islandskom gradu.

Hajduković je tom prilikom članovima Odbora predstavio nacrt svog izvješća o temi "Upotreba eksplozivnih naprava kao glavnog pokretača raseljavanja", napomenuvši pritom kako je diljem svijeta iz tog razloga raseljeno preko sto milijuna osoba, što uključuje i 38 milijuna izbjeglica koji bježe od trenutačnih oružanih sukoba, progona i nasilja. Podsjetio je zastupnike kako u Hrvatskoj zaostale mine iz Domovinskog rata još uvijek predstavljaju veliku i stalnu prijetnju stanovništvu, ali i migrantima koji putuju takozvanom Balkanskom rutom.

- Zaostale mine i neeksplodirana ubojna sredstva u naseljenim područjima ne samo da ugrožavaju ljudske živote, već i otežavaju sigurni povratak stanovništva te utječu na osiguravanje kontinuiteta javnih servisa, izgradnje javne i privatne infrastrukture, opskrbe energentima i slično, kazao je Hajduković. Izrazio je nadu kako će ovo izvješće i rezolucija biti dodane vrijednosti državama članicama Vijeća Europe te njihovim zakonodavcima i vladama u pripremi boljih pravnih i praktičnih rješenja te pozvao Skupštinu da još snažnije osudi uporabu eksplozivnog oružja i odlučno djeluje na izgradnji mira u Europi.

U nastavku sastanka, članovi Odbora izrazili su zabrinutost zbog sve veće politizacije teme migracija i azila u predizbornim kampanjama, često svedene na sigurnosna pitanja. - Djelomično i pristrano tumačenje ove teme potiče političke programe usmjerene prema ometanju pristupa migranata njihovim pravima, što je suprotno standardima Vijeća Europe, istaknuto je. Parlamentarci su u izlaganjima istaknuli kako je ovu pojavu pratio porast govora mržnje te verbalnih i fizičkih napada na migrante, narušavajući ne samo njihova prava, već i društvenu koheziju i javni red.

Od ostalih tema Odbor je raspravljao o procedurama azila koje moraju biti usklađene s ljudskim pravima te o humanitarnoj krizi afganistanskih izbjeglica, a zastupnicima su se obratili predsjednik islandskog parlamenta (Alþingija) Birgir Ármannsson i ministrica pravosuđa Islanda Guðrún Hafsteinsdóttir.

Drugog dana sastanka Odbora održan je okrugli stol o temi „Od Reykjavika nadalje: novi društveni ugovor za integraciju izbjeglica i migranata“ koji je imao za cilj bolje upoznati članove Parlamentarne skupštine, ali i druge relevantne dionike, sa zaključcima i deklaracijom 4. sastanka na vrhu država članica Vijeća Europe koji se održao u svibnju u Reykjaviku te razmotriti daljnje mjere za integraciju izbjeglica i migranata. Na okruglom stolu je zaključeno kako će Odbor za migracije, izbjeglice i raseljene osobe doprinijeti provedbi odluka i obveza iz deklaracije sa sastanka na vrhu svojim radom na daljnjem promicanju uključivanja migranata u demokratska društva.