Marijana Petir: Žene na selu još uvijek se suočavaju s raznim preprekama i stereotipima, a njihov rad često nije prepoznat, priznat i plaćen

Zagreb – Predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir sastala se u petak u Hrvatskom saboru s pobjednicom 23. Izbora za najuzorniju hrvatsku seosku ženu Marinom Šunić i njezinim pratiljama Gordanom Brozović i Nives Skočić.

Čestitavši im, Petir je istaknula kako je ovogodišnje pokroviteljstvo nad ovom manifestacijom Odboru za poljoprivredu važno radi promicanja i prepoznavanje značaja hrvatskih seoskih žena i njihovog kreativnog rada na unaprjeđenju poljoprivredne proizvodnje i očuvanju ruralnih područja, koja su nažalost, ne samo u Republici Hrvatskoj, već i u cijeloj Europskoj uniji, izložena riziku depopulacije. Čestitala je i predsjednici Udruge Katici Pejak Jerleković na ustrajnim naporima i trudu koji ulaže kako bi se održala tradicija izbora najuzornije hrvatske seoske žene. – Želimo senzibilizirati javnost o položaju, mogućnostima, prilikama, ali i ograničenjima s kojima se seoske žene svakodnevno susreću u svom radu i djelovanju, kazala je Petir.

– Žene na selu još uvijek se suočavaju s raznim preprekama i stereotipima, a njihov rad često nije prepoznat, priznat i plaćen. Zato je Odbor za poljoprivredu ulagao napore kako bi se u strateške razvojne dokumente uvrstili programi za unapređenje položaja žena na ruralnim područjima i osiguralo financijska sredstva za njihove projekte ali i dodatno bodovanje pri ostvarivanju prava na korištenje državnog poljoprivrednog zemljišta te kako bi se što veći broj žena potaknuo da postanu nositeljice poljoprivrednih gospodarstava. 

Katica Jerleković zahvalila je na podršci koju predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir i Odbor pružaju kako bi se prepoznala važnost aktivnosti koje provode žene na ruralnim područjima. 

Sudionice sastanka razgovarale su i o mogućnostima dodatnog unapređenja položaja žena na ruralnim područjima, važnosti očuvanja tradicije, kulturnog nasljeđa i običaja hrvatskih krajeva, koji mogu poslužiti i kao dobra osnova za diversifikaciju aktivnosti na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, pa time i povećati turističku ponudu, ali i interes za život i rad u ruralnim područjima. Ukazano je na važnost stručne, financijske i logističke potpore kako od države, tako i od strane lokalne i regionalne zajednice koje trebaju prepoznati njihove potrebe, mogućnosti i projekte te iste uključiti u buduće razvojne planove. U tom smislu je, osobito u proizvodnji poljoprivredno prehrambenih proizvoda potrebno poljoprivrednicima i poljoprivrednicama zagarantirati sigurnost distribucije proizvoda i što više ih poticati na stvaranje dodane vrijednosti i diversifikaciju usluga i aktivnosti koje obavljaju na svojim gospodarstvima, a što bi osiguralo i veću dostupnost domaćih proizvoda na hrvatskom tržištu. Sudionice sastanka su se usuglasile kako potencijal i resursi za značajniji razvoj i unapređenje poljoprivredne proizvodnje i ruralnih područja postoje, a hrvatske seoske žene pokazuju da su, uz trud, volju i ljubav prema kraju u kojemu žive, rezultati itekako mogući.

Pobjednice 23. Izbora za najuzorniju hrvatsku seosku ženu primio je i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.