Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, s konačnim prijedlogom zakona, P.Z br. 146

23.04.2025.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je, u svojstvu matičnog radnog tijela, na 22. sjednici održanoj 23. travnja 2025. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. travnja 2025. godine.
    
    Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja u raspravi su postavljeni upiti o realizaciji Programa komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine, zainteresiranosti jedinica lokalne samouprave za provedbu komasacije, te glavnim preprekama koje usporavaju provedbu postupaka komasacije. Postavljen je upit o razlozima zbog kojih se u članku 18.,  kojim  se u članku 37. stavku 2. točkama 9. i 13. i u članku 19. kojim se mijenja članak 38. stavak 2. Zakona, predlaže brisanje izraza „tržišne“, a što se odnosi na tržišnu vrijednost zemljišta. Zatraženo je pojašnjenjenje odredbi članka 24. Prijedloga koji je vezan uz prijave koje na javnim pozivima nisu ostvarile uvjete o suglasnosti većine vlasnika zemljišta i najmanje površine, a koje će nadležno povjerenstvo za provedbu javnog poziva administrativno provjeriti, vrednovati i očitovati se jesu li ispunjeni uvjeti iz članka 9. Zakona.  

Pozitivnim je ocijenjen prijedlog članka 14. ovog akta kojim se mijenja članak 28. Zakona i to posebno stavci (4) i (5), kojima se predlaže da nositelj komasacije ili vanjski izvođač podnose zahtjev za davanje mišljenja nadležnim tijelima za vodno gospodarstvo, prostorno uređenje, zaštitu kulturne baštine, imovinskopravne poslove, zaštitu prirode te Državnoj geodetskoj upravi, te da nadležno tijelo mora svoje mišljenje dostaviti u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva. Istima se predlaže i da će se ukoliko nadležna tijela ne dostave svoje mišljenje u roku od 15 dana smatrati da nemaju primjedbi i da prihvaćaju prijedlog Projekta komasacije. Naglašeno je kako bi upravo ova izmjena mogla ubrzati postupke provođenja komasacije i rečeno kako bi ovo rješenje moglo biti primjenjivo i u drugim zakonskim rješenjima.

    Ukupno je 18 jedinica lokalne samouprave bilo zainteresirano za provođenje postupka komasacije poljoprivrednog zemljišta u dosadašnjim javnim pozivima, s ukupnom površinom većom od planiranih 18.000 ha, odgovorio je predstavnik predlagatelja i dodao kako je odobrenim projektima komasacije ukupno obuhvaćeno 9000 ha. Dodao je kako će se dodatna nacionalna sredstva osigurati za provođenje postupaka komasacije, ukoliko za isto bude potrebe. Rekao je kako se ove izmjene predlažu zbog ubrzanja postupaka provedbe komasacije i realizacije Programa, a kao glavnu prepreku koja koči provedbu komasacije naveo je nepovjerenje hrvatskih poljoprivrednika zbog iskustava koje su imali u proteklim vremenima, kada im je pod nazivnikom komasacije oduzimana zemlja. 


Brisanje izraza „tržišne“ predloženo je od strane Ministarstva financija, a izmjene koje se predlažu člankom 24. ovog akta trebale bi ubrzati postupke komasacije. 

Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu je jednoglasno  (7 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir