Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 331

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 34. sjednici održanoj 7. lipnja 2018. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.br.331, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 3. svibnja  2018. godine.

Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženom izmjenom Zakona želi potaknuti poslodavce da prilikom zapošljavanja mladih osoba sklapaju ugovore o radu na neodređeno vrijeme, a na taj način bi se utjecalo na negativne i za Republiku Hrvatsku iznimno nepovoljne migracijske trendove koji su najprisutniji u dobnoj skupini do 35 godina.

Predstavnica Vlade Republike Hrvatske obrazložila je pisano Mišljenje Vlade Republike Hrvatske u kojemu se predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o doprinosima.
Pritom je istaknula da resorno ministarstvo radi na iznalaženju dugoročnijeg i optimalnijeg zakonskog rješenja kojim će cjelovito riješiti sva otvorena pitanja radno pravnih odnosa, kao i pitanja poticanja poslodavaca na sklapanje ugovora o radu na neodređeno vrijeme.

U raspravi je više puta naglašeno da je udio ugovora o radu na određeno vrijeme iznimno visok, da se gotovo 96% novozaposlenih radnika zapošljava na određeno vrijeme. Zapošljavanje mladih osoba u pravilu je na određeno vrijeme, stoga se mladi iseljavaju iz Republike Hrvatske.

Dio članova Odbora podržava predložene izmjene Zakona. Pritom ističu da je rad na određeno vrijeme najzastupljeniji oblik prekarnog rada u Republici Hrvatskoj, premda je  Zakonom o radu, rad na određeno vrijeme propisan kao iznimka u sklapanju ugovora o radu. Međutim hrvatska realnost ukazuje da je to pravilo zapošljavanja. Budući da je to nesiguran oblik rada, a Ustavom Republike Hrvatske propisano je pravo zaposlenih i njihovih obitelji na socijalnu sigurnost, iznijeto je mišljenje po kojemu socijalna država gubi smisao ako prevladava zaposlenje na određeno vrijeme. Također je iznijeto mišljenje po kojemu su ključni problemi u prevelikom opterećenju plaća, te je nužno porezno rasterećenje rada. Većina sudionika u raspravi smatra da je predloženi Zakon dobar korak naprijed, a nedostatke je moguće otkloniti amandmanima.

U raspravi je predstavnik predlagatelja više puta naglasio da je potrebno zabraniti rad na određeno vrijeme, tim više jer poslodavci mogu prilikom sklapanja ugovora o radu ugovoriti probni rad. Predlagatelj se posebno osvrnuo na pisano mišljenje Vlade na navedeni akt, u kojemu obrazlaže da bi prihvaćanje ovoga Zakona imalo za posljedicu smanjenje prihoda od doprinosa za zapošljavanje za sve sklopljene ugovore o radu na neodređeno vrijeme, koji se više ne bi plaćali. Naime, unatoč smanjenju prihoda, predlagatelj smatra da bi se oni mogli nadoknaditi iz drugih izvora, kao i preraspodjelom sredstava, koje Vlada primjenjuje za određene skupine. S tim u svezi iznijet je prijedlog da se stopa doprinosa od 1% obračunava na sklopljene ugovore o radu na neodređeno vrijeme, a stopa od 3% na ugovore o radu na određeno vrijeme.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 za, 2 protiv i 1 suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 331

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Gordana Marasa.


Predsjednik Odbora

Gordan Maras