Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, P.Z. br. 251

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je, u svojstvu matičnog radnog tijela, na 58. sjednici održanoj 6. travnja 2022 godine, Konačni prijedlog zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. ožujka 2022. godine.
    
Nakon uvodnog obrazloženja predlagatelja u raspravi je pozdravljena dopuna članka 5. kojom se uređuje sadržaj Programa komasacije poljoprivrednog zemljišta, na način da se istim utvrđuju i uvjeti, kriteriji i način dodjele financijskih sredstava (alokacije). Uz navedeno je postavljen upit o broju jedinica lokalne samouprave koje su nakon raspisanog javnog poziva iskazale interes za sudjelovanje u provođenju postupaka komasacije, te ukupnom obujmu i položaju površina koje se žele komasirati. Upitano je i po kojim kriterijima će se donijeti odluka o odabiru područja na kojima će se provoditi komasacija. Zatraženo je obrazloženje o razlozima smanjenja broja godina rada u struci kao uvjeta za sudjelovanje u Povjerenstvu za provođenje komasacije. Upitano je i o razlozima zbog kojih troškovnik komasacije više nije sastavni dio Prijedloga idejnog rješenja komasacije.

Rečeno je kako bi postupak provođenja komasacije trebao biti transparentan, te bi u tom smislu bilo dobro da poslove provođenja komasacije preuzme Ministarstvo poljoprivrede jer jedinice lokalne samouprave nisu dovoljno kapacitirane za provedbu ovih poslova. Dio članova Odbora mišljenja je kako su upravo JLS važne ako želimo komasaciju provesti uspješno. Upitano je i razlozima kompliciranosti procedura u kojima su JLS iskazivale interes za provođenje postupka komasacije. U raspravi je rečeno i kakao bi uvođenje poreza na nekretnine pa tako i na neobrađeno poljoprivredno zemljište bilo dobra mjera za okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta.

Predstavnik predlagatelja odgovorio je kako je planirano provođenje komasacije na 18 000 hektara poljoprivrednog zemljišta, za što je ukupno osigurano 313 milijuna kuna, a isti poslovi obavili bi se do kraja 2026. godine. Dodatna sredstava osigurat će se u Državnom proračunu RH. Interes za provođenje postupka komasacije iskazale su temeljem javnog poziva 23 jedinice lokalne samouprave. Na temelju prikupljene dokumentacije kojima su jedinice lokalne samouprave iskazale interes za provođenje komasacije, Republika Hrvatska dokazivala je Europskoj Komisiji opravdanost provedbe ove reformske mjere koja se financira iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a za postupak provedbe komasacije raspisat će se javni poziv. Zbog skraćivanja procedura, a uzimajući u obzir da će poslove javne nabave provoditi Ministarstvo poljoprivrede, brisana je obveza prilaganja troškovnika u Prijedlog idejnog rješenja komasacije. 

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (9 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir