Odbor za vanjsku politiku Hrvatskog sabora na svojoj je 10. sjednici, održanoj 11. travnja 2025.godine, razmotrio Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Naprednog okvirnog sporazuma između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Čilea, s druge strane, P.Z. br. 135, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. ožujka 2025. godine.
Odbor za vanjsku politiku raspravljao je o predmetnom, Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Naprednog okvirnog sporazuma između Europske unije i njezinih članica, s jedne strane, i Republike Čilea, s druge strane, P.Z. br. 135 – predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske, kao matično radno tijelo, a u skladu s člankom 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obraćanju pojasnio je kako je osnova za donošenje Zakona o potvrđivanju Naprednog okvirnog sporazuma između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Čilea, s druge strane, sadržana u odredbi članka 140. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske. Napredni okvirni sporazum mješoviti je međunarodni ugovor koji se sklapa unutar okvira Europske unije. Vijeće Europske unije je 13. studenoga 2017. ovlastilo Europsku komisiju za otvaranje pregovora s Republikom Čileom o Sporazumu. Pregovori o Sporazumu uspješno su okončani 9. prosinca 2022. parafiranjem Sporazuma u Bruxellesu. Vlada Republike Hrvatske je 7. prosinca 2023. donijela Odluku o pokretanju postupka za sklapanje Sporazuma. Sporazum je sastavljen u Bruxellesu 13. prosinca 2023. i predstavlja još jedan važan korak prema pojačanom političkom i gospodarskom djelovanju Europske unije u Republici Čileu, odnosno i šire u Latinskoj Americi te će osigurati temelje za djelotvorniju bilateralnu suradnju između Europske unije i njezinih država članica i Republike Čilea jer će se njime ojačati politički dijalog i poboljšati suradnja u širokom rasponu područja.
Predstavnik predlagatelja je pojasnio kako se ovim Zakonom potvrđuje Sporazum kako bi njegove odredbe, u smislu članka 141.Ustava Republike Hrvatske postale dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske. Sporazum snaži ulogu Europske unije u Republici Čileu i šire u Latinskoj Americi, a utemeljen je sukladno zajedničkim univerzalnim vrijednostima obiju strana kao što su demokratska načela i ljudska prava. Njime se dodatno jača politička, regionalna i globalna suradnja između dvaju partnera. Provedba Sporazuma pružit će praktične koristi objema stranama i biti temelj za promicanje širih političkih i gospodarskih interesa Europske unije i njenih država članica.
Cilj Sporazuma je ponovo potvrditi pridruživanje između stranaka na temelju osnaženog partnerstva, pojačanog političkog dijaloga i pojačane suradnje u pitanjima od zajedničkog interesa, uključujući inovacije, poticanja povećane trgovine i ulaganja, diversifikacije trgovinskih odnosa, kao i ojačavanja postojećih odnosa suradnje, uključujući međunarodnu suradnju za održivi razvoj i poticanja zajedničkog rada u svrhu doprinosa provedbi Programa do 2030. Do završetka postupaka za njegovo potvrđivanje primjenjivat će se Sporazum o pridruživanju između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Čilea, s druge strane, potpisan 18. studenoga 2002. u Bruxellesu. Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Temelj za donošenje ovoga Zakona nalazi se u članku 207.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, prema kojemu se zakoni kojima se, u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, potvrđuju međunarodni ugovori donose u pravilu u jednom čitanju, a postupak donošenja pokreće se podnošenjem konačnog prijedloga zakona o potvrđivanju međunarodnog ugovora.
S obzirom na prirodu postupka potvrđivanja međunarodnih ugovora, kojim država i formalno izražava spremnost biti vezana već sklopljenim međunarodnim ugovorom, kao i na činjenicu da se u ovoj fazi postupka, u pravilu ne može mijenjati ili dopunjavati tekst međunarodnog ugovora, predlagatelj je predložio da se ovaj Konačni prijedlog zakona raspravi i prihvati u jednom čitanju.
Odbor za vanjsku politiku je, nakon provedene rasprave, jednoglasno (s 9 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje Konačnog prijedloga zakona o potvrđivanju Naprednog okvirnog sporazuma između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Čilea, s druge strane.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora Andru Krstulovića Oparu.
PREDSJEDNIK ODBORA
Andro Krstulović Opara