Odbor za vanjsku politiku

Izvješće Odbora za vanjsku politiku o Prijedlogu zaključaka o pokretanju postupka pregovora o izmjenama Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske

Odbor za vanjsku politiku Hrvatskog sabora na svojoj je 42. sjednici, održanoj 6. veljače 2019. godine razmotrio Prijedlog zaključaka o pokretanju postupka pregovora o izmjenama Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. travnja 2018.

Odbor za vanjsku politiku raspravljao je o Prijedlogu zaključaka o pokretanju postupka pregovora o izmjenama Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske, kao matično radno tijelo. 

Predstavnica predlagatelja u uvodnom obraćanju obrazložila je Prijedlog zaključaka o pokretanju postupka pregovora o izmjenama Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske, istaknuvši da je Ugovorima između Svete Stolice i Republike Hrvatske definiran niz novčanih, materijalnih, političkih, društvenih i drugih obveza Republike Hrvatske, bez i jedne obveze Svete Stolice, a da ne postoji nikakav reciprocitet prava i obveza, već da se zapravo radi o popisu privilegija jedne vjerske zajednice. Predstavnica predlagatelja je dodala da su  spomenute privilegije rezultirale nizom situacija koje imaju učinke suprotne načelima zajamčenim u Ustavu Republike Hrvatske, posebno glede jednakosti pred zakonom, slobode vjeroispovijesti te odvojenosti Katoličke crkve i države. Spomenuta je i  nejednakost prema ostalim vjerskim zajednicama u Republici Hrvatskoj. Glede prijedloga zaključaka, rekla je da sva četiri ugovora predviđaju mogućnost pregovora u slučaju da jedna od strana procijeni da je došlo do promjene okolnosti, te bez obzira što su odredbe međunarodnih ugovora, iznad zakona, smatra da oni ne mogu biti u neskladu s Ustavom Republike Hrvatske, te u tom smislu, sve odredbe koje proizvode neustavne ili protuustavne učinke same za sebe su dovoljan razlog pokretanja postupka pregovora o izmjenama Ugovora.

Predstavnica Vlade Republike Hrvatske, izložila je mišljenje Vlade Republike Hrvatske prema kojem se nisu bitno promijenile okolnosti u kojima su sklopljeni ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske, a što bi opravdalo ovaj Prijedlog za pokretanje postupka o izmjeni Ugovora. Napomenuto je da ugovore koje je sklopila Republika Hrvatska sa Svetom Stolicom treba promatrati ne samo kao međudržavne, već prvenstveno kao one koji određuju odnos države i Katoličke crkve, i to osobite mjesne Crkve u Republici Hrvatskoj čime je njihova društvena vrijednost i utjecaj sveobuhvatniji od klasičnih međudržavnih ugovora. Istaknuto je da Ugovori koje je Republika Hrvatska sklopila sa Svetom Stolicom, bez obzira na sekularni status države, reguliraju područje koje ne može ostati neregulirano i sklopljeni su po modelu koje Sveta Stolica koristi s osamdesetak drugih država i ni u kom smislu ne predstavljaju unikatan obrazac reguliranja državno-crkvenih odnosa samo u Republici Hrvatskoj. Predstavnica Vlade skrenula je pozornost na to da je ponovno otvaranje pregovora o već sklopljenim i ratificiranim međudržavnim ugovorima izniman postupak, koji mora biti formalno-pravno i politički čvrsto utemeljen, jer u protivnom može izazvati ozbiljne političke i diplomatske posljedice na strani pokretača postupka. Dodala je da  bi eventualna izmjena Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske, dovela do promišljanja o statusu ugovora koje je Republika Hrvatska, po istom ili sličnom modelu, sklopila s drugim vjerskim zajednicama, što je i  politički osjetljivo pitanje, primjerice kada se radi o donosu Republike Hrvatske sa Srpskom pravoslavnom crkvom, židovskom ili muslimanskom zajednicom.  Vezano uz ukidanje financijske potpore Katoličkoj crkvi i kleru, smatra da bi time bila dovedena u pitanje ne samo njihova karitativna djelatnost i održavanje brojnih spomenika kulture i vrijednih umjetnina o kojima brine Crkva, već i sama egzistencija pojedinih župa u područjima s malim brojem vjernika i nižeg imovinskog stanja, gdje državna potpora predstavlja gotovo jedini izvor prihoda lokalne Crkve. 

Nakon provedene rasprave, Odbor za vanjsku politiku Hrvatskog sabora, odlučio je  (sa 5 glasova ZA i 3 glasa PROTIV) da ne podržava donošenje zaključaka o pokretanju postupaka pregovora o izmjenama Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske, iz razloga navedenih u mišljenju Vlade Republike Hrvatske.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, dr. sc. Miru Kovača.

                            
PREDSJEDNIK ODBORA
                                                               dr. sc. Miro Kovač