Zastupnica Katica Glamuzina sudjelovala na predavanju o osnaživanju položaja arapskih parlamentarki

Zagreb – Članica Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Mediterana (PAM) Katica Glamuzina sudjelovala je u srijedu, videokonferencijskim putem, uz članicu izaslanstva talijanskog parlamenta u PAM-u Yanu Chiaru Ehm, na predavanju o osnaživanju položaja arapskih parlamentarki u organizaciji Arapskog parlamenta.

U rujnu 2021. godine Arapski parlament uspostavio je Parlamentarni forum arapskih žena kao jedan od alata i mehanizama za poticanje ravnopravnosti spolova i osnaživanje arapskih žena. Parlamentarni forum arapskih žena pokrenuo je niz predavanja u kojima sudjeluju međunarodni stručnjaci, parlamentarci i ostali dionici, a u koje se uključio i PAM s ciljem razmjene iskustava i najboljih praksi u promicanju rodne ravnopravnosti i sprečavanju rodno uvjetovanog nasilja.

Katica Glamuzina je u uvodnom obraćanju predstavila djelovanje PAM-a na tom području te istaknula inicijativu za osnivanje Parlamentarnog foruma žena kao platforme za dijalog o rodnim pitanjima koji će svoju inauguraciju doživjeti u siječnju 2022. godine. Ujedno je napomenula kako je PAM prepoznao trud pojedinih zemalja koje su razvojem pametnih tehnologija omogućile dodatne načine prijavljivanja žrtvama obiteljskog nasilja te je dodijelio godišnju nagradu PAM-a za takva postignuća, među ostalima i Hrvatskoj.

Glamuzina je istaknula kako hrvatski zakoni, slično novim odredbama PAM-ovog Statuta, imaju definirane minimalne kvote za kandidiranje žena u najviše predstavničko tijelo u zemlji, a postoje i inicijative pojedinih političkih opcija koje zagovaraju kandidacijske liste koje bi ženama omogućile jednaku šansu za osvajanje mandata. 

Odgovarajući na pitanja tijekom rasprave napomenula je da u Saboru, uz Odbor za ravnopravnost spolova, također postoji i „ženska inicijativa" koja okuplja žene zastupnice iz različitih klubova u svojevrsnu interesnu skupinu, koja se trudi adekvatno adresirati zakonske prijedloge, ali i teme koje još nisu predmetom zakonskih prijedloga s aspekta ravnopravnosti spolova. Istaknula je i kako Hrvatska ima i Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova koji je direktno posvećen smanjivanju diskriminacije i postizanju potpune ravnopravnosti spolova u hrvatskome društvu. 

Nadalje, napomenula je kako se približava period od 16 dana aktivizma u razdoblju od 25. studenoga do 10. prosinca koji predstavlja globalno događanje već 30 godina i okuplja sve važnije svjetske aktere u borbi protiv rodno utemeljenog nasilja te je pozvala sve sudionice da organiziraju tematske aktivnosti i sudjeluju u njima tijekom tog razdoblja. Naglasila je potrebu kontinuirane borbe protiv rodno utemeljenih nepravdi, koja je, kako je navela, teška, ali predstavlja odgovornost svih žena, posebno onih koje su u zastupničkim tijelima. 

- Neke druge žene prije nas borile su se za naša prava, tako se i mi danas moramo nastaviti boriti za generacije koje dolaze kako bismo doprinijele što bržem stvaranju apsolutno jednakopravnog globalnog društva, zaključila je Glamuzina.