Odbor za turizam

Izvješće Odbora za turizam s rasprave o Izvješću o učincima provedbe Zakona o otocima u 2004. i 2005. godini

Odbor za turizam Hrvatskoga sabora na svojoj 38. sjednici održanoj 7. veljače 2007. godine razmotrio je Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2004. i 2005. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno članku 38. Zakona o otocima (Narodne novine br. 34/99, 32/2002 i 33/2006) dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. studenoga 2006. godine.

Odbor za turizam razmotrio je predmetno Izvješće na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo i na temelju članka 69. kao matično radno tijelo u dijelu koji se odnosi na razvojne programe u turizmu od naročite važnosti za gospodarski razvoj Republike Hrvatske.

U provedenoj je raspravi dana potpora aktivnostima i povećanju ukupnih ulaganja u hrvatske otoke putem realizacije niza projekata javnih poduzeća i nadležnih ministarstava u namjeri uspostave boljih životnih uvjeta, kvalitetnije zdravstvene zaštite, bolje prometne povezanosti i izgradnje odgovarajuće komunalne infrastrukture.

Odbor je osobito dao potporu ostvarenju projekta „Izgradnja objekata komunalne i društvene infrastrukture na hrvatskim otocima“, a koji financira Razvojna banka Vijeća Europe. Ovaj multisektorski projekt koji ima za glavni cilj poboljšanje sveukupne kvalitete života na otocima i stvaranje preduvjeta za održivi razvoj posebice je važan za stvaranje pretpostavki za omogućavanje razvoja turizma.

Posebno je zadovoljstvo iskazano glede dovršenja izrade državnih programa održivog razvitka otoka (25) i Državnog programa razvitka otoka (13).

Iz predmetnog Izvješća proizlazi da je u razdoblju od 2004. do 2005. godine u provedbu pojedinih zadaća i obveza utvrđenih Zakonom o otocima uloženo ukupno 2.907.293.238,68 milijarde  kuna proračunskih sredstava i sredstava pravnih osoba, a ovim su ulaganjima obuhvaćeni svi naseljeni hrvatski otoci.

Odbor je također dao potporu kreditiranju malog obiteljskog poduzetništva u turizmu u koje je projekte u posljednje dvije godine uloženo 129 milijuna kuna, te predložio da se razmotri mogućnost oslobađanja ili umanjenja fiskalnih obveza  poduzetnika čija poduzeća imaju sjedište na otocima.
Evidentno je da su uloženi napori koji se poduzimaju radi stvaranja preduvjeta za kvalitetniji život na otocima, ali za povećanje populacije potrebno je donijeti mjere koje bi putem oslobođenja fiskalnih obveza poduzetnicima rezultirale boljom motivacijom stanovništvu da živi i radi na otocima.

U raspravi je istaknuto da veliki broj nositelja poslova razvoja otoka zahtijeva bolju koordinaciju, čime bi ujedno trebalo osigurati usklađeni i ravnomjerniji razvoj hrvatskih otoka.

Odbor smatra da će dugoročni uspjeh turizma ovisiti o sposobnosti lokalnoga javnog i privatnog sektora da upravlja prostorom za turističke namjene, koristeći metode koje omogućuju gospodarsku dobit, a istodobno čuvaju prirodne rijetkosti i vrijednosti. Iz toga se razloga preporučuje predlagatelju da poduzme aktivnosti na izgradnji modela održivog razvoja turizma na otocima, s time da u prvome redu analizira prihvatni kapacitet hrvatskih otoka kako bi se temeljem tih analiza mogle odrediti kvantitativne smjernice na kojima treba temeljiti buduće odluke u svezi s turizmom.
U raspravi je također istaknuto da postojeće luke i lučice na otocima ne bi trebalo davati u koncesiju, već iste obnoviti s time da  budu od koristi stanovnicima otoka.
 
Na temelju provedene rasprave, Odbor za turizam većinom je glasova (8 glasova „ZA“ i 1 glas „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće

Z A K L J U Č K E:

1. Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2004. i 2005. godini.
2. Primjedbe i prijedlozi iz rasprave upućuju se predlagatelju zbog poboljšanja svojih programskih aktivnosti.

Za svojega izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio  gospodina Antu Markova, predsjednika Odbora.

 

        PREDSJEDNIK
        Ante Markov