Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Protokola o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja koje proizlazi iz istraživanja i iskorištavanja epikontinentalnog pojasa, morskog dna i morskog podzemlja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. 181

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 18. sjednici održanoj 20. rujna 2017. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Protokola o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja koje proizlazi iz istraživanja i iskorištavanja epikontinentalnog pojasa, morskog dna i morskog podzemlja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. rujna 2017. godine uz prijedlog da se sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se  Zakon predlaže po hitnom postupku s obzirom na prirodu postupka potvrđivanja međunarodnih ugovora, kojim država i formalno izražava spremnost da bude vezana već sklopljenim međunarodnim ugovorom  koji je jako važan za sigurnost i zaštitu okoliša Jadranskog mora.

Protokol predstavlja provedbu članka 7. Barcelonske konvencije ( Konvencija o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja , a koja predstavlja pravni okvir za Mediteranski akcijski plan programa UN za okoliš( UNEP/MAP) kojom je propisano da ugovorene stranke poduzimaju sve mjere kako bi spriječile onečišćenje Sredozemnog mora uzrokovano istraživanjem i iskorištavanjem epikontinentalnog pojasa morskog dna i morskog podzemlja. Protokol je sastavljen u Madridu 1994. i istoga dana ga je potpisalo 8 država i Republika Hrvatska.

Obzirom na postojeću eksploataciju ugljikovodika iz Jadrana (18plinskih eksploatacijskih platformi i 1 kompresorsku platformu na koje je spojena 51 eksploatacijska bušotina unutar 3 eksploatacijska polja ugljikovodika, a iz kojih se dobije godišnje 1,2 milijardi plina) izuzetno je važno je pojačati mjere zaštite okoliša. Stranke Protokola nemaju financijskih obveza u smislu članarina i za provedbu protokola nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (11glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje 

ZAKONA O ZAKONA O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA O ZAŠTITI SREDOZEMNOG MORA OD ONEČIŠĆENJA KOJE PROIZILAZI IZ ISTRAŽIVANJA I ISKORIŠTAVANJA EPIKONTINENTALNOG POJASA, MORSKOG DNA I MORSKOG PODZEMLJA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Mihaela Zmajlovića, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Mihael Zmajlović