Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima, prvo čitanje, P.Z.E. 173

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 18. sjednici održanoj 20. rujna 2017. godine, Prijedlog zakona o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. srpnja 2017. godine. 

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik  predlagatelja istaknulo je da su strane i strane invazivne samo djelomično uređene Zakonom o zaštiti prirode, no zbog stupanja na snagu Uredbe ( EU) 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o sprječavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta potrebno je navedenu tematiku izdvojiti iz postojećeg zakona o zaštiti prirode u zaseban zakon.

Obzirom da ovaj zakon ne može van snage stavljati odredbe Zakona o zaštiti prirode, već će se te odredbe staviti van snage Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode, potrebno je osigurati istovremeno stupanje na snagu oba zakona. Zakon obvezuje sve pravne i fizičke osobe koje namjeravaju stavljati na tržište, uzgajati ili uvoditi u prirodu strane vrste na ishođenje dopuštenja Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

Isto tako propisuje se donošenje pravilnika za crnu i bijelu listu stranih i stranih invazivnih vrsta koji se donosi uz prethodno mišljenje čelnika središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove poljoprivrede, šumarstva, lovstva i ribarstva. Nadalje dopušta se  uvoz stranih i stranih invazivnih vrsta u svrhu istraživanja i proizvodnje medicinskih proizvoda ali uz obvezu ishođenja dopuštenja Ministarstva (propisana je mogućnost prosljeđivanja zahtjeva Povjerenstvu te obveza informiranja javnosti).

Republika Hrvatska obvezna je uspostaviti nacionalni sustav nadzora, poduzimati mjere brzog uništavanja stranih i stranih invazivnih vrsta  u ranoj fazi invazije te  uspostaviti i integrirati bazu podataka u postojeći Informacijski sustav zaštite prirode. Isto tako, zakonskim će se odredbama u  sustavu nadzora invazivnih stranih vrsta koji obuhvaća  morski okoliš, doprinijeti očuvanju morskog okoliša.  
Tijekom rasprave tražila su se pojašnjenja o kriterijima temeljem kojih će se formirati  crna i bijela lista stranih i stranih invazivnih vrsta.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (11 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakona o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Mihaela Zmajlovića predsjednika Odbora. 
     

PREDSJEDNIK ODBORA
Mihael Zmajlović