Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2017. godinu

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 20. sjednici Odbora, održanoj 16. svibnja 2018. godine, razmotrio je Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2017. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za djecu, aktom od 30. ožujka 2018. godine.

Odbor je Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju Pravobraniteljica za djecu istaknula je kako je izvještajno razdoblje obilježeno donošenjem novog Zakona o pravobranitelju za djecu, te promjenom same pravobraniteljice, pa se Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2017. godinu odnosi na rad dviju pravobraniteljica.

U 2017. godini u Uredu pravobraniteljice za djecu otvorena su 2502 nova predmeta, od kojih je bilo 1573 prijava povreda pojedinačnih prava djece, te 929 općih inicijativa Ureda. Pojedinačnim povredama prava djece u 2017. bilo je obuhvaćeno 1903 djece i 255 grupa djece. Pojedinačne prijave, slično kao i dosadašnjih godina, najviše su se odnosile na probleme u ostvarivanju roditeljske skrbi (329), zatim na povrede obrazovnih prava (310), na zaštitu djece od nasilja i zanemarivanja (285) te na zdravstvena prava (155).

Pravobraniteljica ističe da je zabrinjavajuće slaba zaštita djece uslijed visokorizičinih rastava braka roditelja, pri čemu su djeca često izložena manipulativnim ponašanjima jednog roditelja s ciljem odvajanja djeteta od drugog roditelja, pri čemu je položaj djeteta otežan zbog nedostatka stručnjaka, nedovoljne educiranosti struke, te sporosti u donošenju odluka. Sve navedeno rezultiralo je najvećim brojem prijava kršenja prava djeteta na život uz roditelja.

Povećan broj prijava o kršenju prava djeteta na adekvatan odgoj i obrazovanje, osobito prijava o neprofesionalnom i neetičnom postupanju nekih odgojno-obrazovnih djelatnika prema djeci ukazuje na nužnost uspostave sustava licenciranja rada odgojno-obrazovnih djelatnika kojim bi se omogućila periodična kontrola i provjera sposobnosti za obavljanje odgojno-obrazovnog rada s djecom. Prijave povreda prava djece u području odgoja i obrazovanja pokazuju da taj sustav često nema razumijevanja za individualne potrebe djeteta, te se zaboravlja da odgojno-obrazovne ustanove, prilikom donošenja odluka koje se tiču djece, trebaju prvenstveno voditi računa o najboljem interesu djeteta u svakom pojedinom slučaju.

Pravobraniteljica je nadalje istaknula rad Mreže mladih savjetnika, koji sada već u četvrtoj generaciji aktivno sudjeluju u svim aktivnostima koje Ured provodi, kao i na odličnu međunarodnu suradnju i aktivnosti Ureda.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora osvrnuli su se na činjenicu da su prijave povrede prava na obrazovanje u 2017. godini po učestalosti prijava kršenja prava djece uvelike porasla. U tom smislu osvrnuli su se na obvezu i pravo odgojno-obrazovnih djelatnika da se kontinuirano osposobljavaju za rad, osobito s djecom s invaliditetom. Istaknuto je kako bi trebalo i tijekom studijskog obrazovanja više posvetiti pozornosti radu s djecom s invaliditetom, jer studenti, budući učitelji i odgojno-obrazovni djelatnici s ovim oblicima rada susreću se samo na marginama svog studiranja.

Vezano uz djecu migrante, osobito djecu bez pratnje, postavljeno je pitanje aktivnosti i uključenosti Ureda pravobraniteljice za djecu. Pravobraniteljica je navela aktivnosti u kojima je njen Ured sudjelovao, obrazložila preporuke koje su dali, te najavila kako su vidljivi pomaci u pružanju skrbi djeci bez pratnje, no još je puno prostora za poboljšanje, pri čemu primarno misli na dodjelu skrbnika djeci bez pratnje, osiguranje adekvatnog smještaja, prevoditelja, te zdravstvene i psihosocijalne pomoći.

S obzirom da Pravobranitelj za djecu daje preporuke, postavljeno je pitanje kako institucije reagiraju na iste, smatraju li ih kritikom, ili poticajem za unaprjeđenje  sustava. U tom smislu, Pravobraniteljica je izrazila nadu da će Ured biti više prepoznat kao onaj koji nudi suradnju s ciljem unaprjeđenja i poboljšanja sustava, te smatra kako bi se izdane preporuke svakako trebale usvajati u većem postotku od 40% usvojenih preporuka, koliko ih je od prilike sada.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (6 glasova ZA, 1 glas PROTIV i 1 glas SUZDRŽAN) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prima se na znanje Izvješće o radu pravobraniteljice djecu za 2017. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Mariju Puh, potpredsjednicu Odbora.


POTPREDSJEDNICA ODBORA
Marija Puh