Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o privremenom uzdržavanju, prvo čitanje, P.Z. br. 323

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 45. sjednici održanoj 16. svibnja 2018. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o privremenom uzdržavanju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Kluba zastupnika Živog zida i SNAGA-e aktom od 23. ožujka 2018.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 180. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa:022-03/18-12/24, urbroj:50301-25/14-18-6 od 19. travnja 2018. na navedeni akt.

Predstavnik predlagatelja u uvodnom je dijelu objasnio razloge za podnošenje izmjena i dopuna Zakona o privremenom uzdržavanju koji su u skladu s provođenjem demografskih mjera te bi utjecale i na smanjenje stope siromaštva djece, kao najosjetljivije dobne skupine, povećanjem novčanih iznosa za maloljetnu djecu. Budući da država propisuje minimalni iznos uzdržavanja za dijete, predlagatelj smatra da nema zapreke da upravo isti taj iznos bude i iznos naknade prema Zakonu o privremenom uzdržavanju. Predlagatelj stoga traži povećanje iznosa prema kojem RH podmiruje iznos zakonskog minimuma uzdržavanja (a ne samo 50% kako je sada), temeljem rješenja o privremenom uzdržavanju te produžetak prava na naknadu do djetetove punoljetnosti do 18. g. (a ne samo na tri godine ukupno). Također predlaže da  pravo na privremeno uzdržavanje može dobiti i dijete koje nije hrvatski državljanin. Za provođenje ovoga Zakona smatraju da je potrebno osigurati dodatnih 18.000.000 kuna iz državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018.

Obrazlažući mišljenje Vlade RH predstavnica Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku istaknula je da je predlagatelj za predložena sredstva od 18.000.000 kuna za provođenje ovoga Zakona dao samo paušalnu procjenu te da navedena sredstava nisu planirana u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2018. Povećanje opsega i iznosa prava zahtijevalo bi znatno veća financijska sredstva od predloženog povećanja, jer predlagatelj ne predlaže samo povećanje iznosa privremenog uzdržavanja s 50% na 100% već predlaže i proširenje prava na strane državljane izrijekom navedene, kao i produženje prava do 18. godine života djeteta, za što bi trebalo predvidjeti znatno veća financijska sredstva. Ministarstvo također, kao stručni nositelj izrade, priprema Nacrt prijedloga Obiteljskog zakona kojim se uređuje uzdržavanje djeteta te Nacrt prijedloga Zakona o socijalnoj skrbi kojim se uređuju socijalne naknade za pojedince i obitelji u ugrožavajućim materijalnim prilikama. Nakon uređenja instituta uzdržavanja i posebnih postupaka ovrhe i osiguranja radi naplate uzdržavanja, te socijalnih naknada, razmatrat će se potreba za usklađivanjem Zakona o privremenom uzdržavanje.

U raspravi su izneseni različiti stavovi u vezi s institutom uzdržavanja; dok su pojedini članovi Odbora podržali predmetne izmjene i dopune Zakona, smatrajući da djecu treba zaštititi i produžiti pravo na naknadu do djetetove punoljetnosti, do 18. g. te postupcima ovrhe osigurati naplatu uzdržavanja, drugi su bili mišljenja da bi se ovim zakonskim odredbama još više potaknulo one  roditelje koji ionako ne izvršavaju svoju obvezu uzdržavanja da je i dalje ne vrše.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (5 „za“ i 3 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

z a k lj u č a k

ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni zakona o privremenom uzdržavanju, P.Z. br. 323

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.

 
PREDSJEDNICA ODBORA
                                                                                        
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.