Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković nazočio komemorativnom programu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici i održao prigodan govor

Zagreb - Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković održao je prigodan govor na komemorativnom programu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Tom prigodom, predsjednik Jandroković kazao je:

"Okupili smo se danas ovdje, trideset godina nakon okrutnih zločina u Srebrenici, s dubokim pijetetom za sve tamošnje tragične žrtve, s iskrenim suosjećanjem za sve članove njihovih obitelji.

Na početku želim podsjetiti kako je Srebrenica u kobnom srpnju 1995. godine već dvije godine bila zaštićenom zonom Ujedinjenih naroda.

Dakle, mjestom koje je trebalo biti sigurno utočište za civile.

Ipak, to srpske snage nije spriječilo da po ulasku u grad ubiju više od osam tisuća nenaoružanih bošnjačkih dječaka i muškaraca u dobi od 13 do 77 godina.

To sramotno i neljudsko zlodjelo nije bilo tek čin iznenadne mržnje, već će u povijesti ostati upamćeno kao jedan od krvavih vrhunaca pogubne velikosrpske ideologije i svireposti kojoj su se pojedinci prepuštali.

Nije to bio samo napad na živote mnoštva ljudi, već i na samu ljudskost, na temeljne vrijednosti svakog društva koje sebe naziva civiliziranim.

Vjerujem da su svi ovdje danas nazočni svjesni u što se mržnja i nesnošljivost mogu pretvoriti ukoliko im se dopusti da rastu. U ljudskoj je povijesti, nažalost, previše bolnih primjera.

Čak i kada pomislimo da su svi konačno izvukli ispravne pouke, i da se zločini poput srebreničkog neće ponoviti, pojave se novi primjeri čovjekove okrutnosti.

Danas znamo da zvjerstva počinjena u Srebrenici, ali i Vukovaru i Škabrnji, nisu bila dovoljna da se spriječe sva suvremena stratišta o kojima do nas svakodnevno dopiru vijesti.

Nemir i nesigurnost su se uvukli duboko u pore svijeta u kojem živimo.

Od rata na europskom kontinentu do sukoba na Bliskom istoku, u Aziji i Africi - stalno promatramo dokaze kako je zlo još uvijek među nama.

Ali ipak - iz svijesti o svim ogromnim zlima koja su se dogodila i koja se događaju - mora proizlaziti snažan poziv na odlučno djelovanje za mir, istinu i pravdu.

Svi smo pozvani pridonijeti borbi protiv nesnošljivosti i bilo kojeg oblika šovinizma ili ekstremizma u našim društvima.

A upravo je promicanje međusobnog razumijevanja, uvažavanja i skladnijeg suživota pravi put ka  učinkovitijem  suprotstavljanju mržnji.

I upravo takvu vrst pijeteta dužni smo srebreničkim žrtvama i njihovim obiteljima.

Želim posebno zahvaliti kolegi saborskom zastupniku Arminu Hodžiću i gospodinu Meškiću, i svima uključenima u organizaciju ove komemoracije što otimaju zaboravu sve nevine srebreničke žrtve.

I što pokazuju kako istinski razumiju koliko je za pojedino društvo važna kultura sjećanja.

Ujedno bih podsjetio kako u Hrvatskomu saboru ovu tragediju komemoriramo još od 2005. godine, kada smo jednoglasno usvojili Izjavu o Srebrenici. Dakle, već 20 godina.

K tome, 2009. Sabor je proglasio 11. srpnja Danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Prošloga svibnja i Opća skupština Ujedinjenih naroda isti datum je proglasila Međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici.

Dakle, 11. srpnja nije samo dan sjećanja nego i poziv na promišljanje i akciju. Ujedno, on je i podsjetnik i opomena. I svi imamo moralnu obvezu ne dopustiti da mržnja nadvlada.

Svjesno ignoriranje istine, baš kao šutnja i zaborav, opasni su saveznici zločina. Stoga, umjesto da zaboravimo, potrudimo se sjećanje na zločine uvijek držati živim.

Tako ćemo osigurati da mlađi naraštaji znaju što se dogodilo i da o tome aktivno promišljaju. Ne kako bi živjeli u prošlosti, već kako bi iz nje učili. Kako bi shvatili kamo mogu odvesti dehumanizacija i mržnja.

Stoga, uime svih nevino ubijenih, uime nestalih i nikada pronađenih, uime obitelji čije su rane i danas otvorene, te naposljetku, uime čovječnosti, još jednom vas sve pozivam - da pamtimo, promišljajmo i učimo.

I da nikad ne zaboravimo. Hvala vam."

Komemorativni program obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici održao se u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u povodu obilježavanja 11. srpnja - Dana sjećanja na genocid u Srebrenici. Program se odvio u organizaciji Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba i Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj, Bošnjaci zajedno!.

Hrvatski sabor pokrovitelj je komemorativnog programa obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Uz predsjednika Sabora Jandrokovića, na događaju su nazočili i izaslanica i savjetnica Predsjednika Republike Hrvatske za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, zastupnik albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine i suorganizator današnjeg komemorativnog programa Armin Hodžić, veleposlanica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj Elma Kovačević Bajtal, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet, predsjednik Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj, Bošnjaci zajedno!, Bermin Meškić, zastupnici u Hrvatskom saboru, predstavnici akademske, vjerske i diplomatske zajednice u Hrvatskoj te predstavnici bošnjačkih udruga i svjedoci genocida u Srebrenici.