
Dubrovnik - Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković uvodnim je govorom otvorio 18. godišnju međunarodnu konferenciju Dubrovnik Forum pod nazivom "Channelling the change".
Tom prigodom, predsjednik Sabora Jandroković kazao je:
"Poštovane dame i gospodo, poštovana predsjednice Državnog zbora Republike Slovenije, poštovani nazočni predsjednici nacionalnih parlamenata i Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, poštovani ministre Grlić Radman - domaćine ovog skupa, poštovani drugi ministri i drugi visoki dužnosnici, cijenjeni panelisti, dragi gosti i prijatelji Dubrovnik Foruma,
Sve vas srdačno pozdravljam uime Hrvatskoga sabora i suorganizatora ove tradicionalne konferencije - Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Ove godine pripada mi osobita čast - svečano otvoriti Dubrovnik Forum. Ovo je 18. po redu Dubrovnik Forum, dakle postali smo punoljetni.
Skup je to koji se od svojih početaka davne 2006. godine, tada još pod imenom Croatia Summit, razvija kao mjesto susreta i otvorene razmjene mišljenja o ključnim geopolitičkim zbivanjima.
Mogu reći kako smo u Dubrovniku navikli razgovarati i otvorenije nego li je to uobičajeno na međunarodnim skupovima.
Takvo okruženje za raspravu nerijetko iznjedri i vrlo dragocjene uvide i ideje, drukčije od onih koje obično čujemo. I to je zasigurno dodatna vrijednost ovog Foruma.
Vjerujem da će to biti slučaj i ove godine, dok svi zajedno svjedočimo ubrzanim, višeslojnim i dalekosežnim globalnim previranjima i rastućoj nesigurnosti.
Kroz sljedeća dva dana imat ćemo priliku čuti vrijedne doprinose predsjednika parlamenata i vlada, predstavnika europskih i transatlantskih institucija.
Pridružit će nam se nacionalni ministri, drugi državni dužnosnici i brojni stručnjaci iz različitih područja. Zajedno ćemo sagledati kako pridonijeti sigurnijem, predvidljivijem svijetu i poboljšanju međunarodne suradnje u potrazi za održivim rješenjima.
Jer je svijet na prekretnici na kojoj je nemoguće isključiti čak i najpesimističnije scenarije.
Zato se od donositelja odluka, osobito u ovakva zahtjevna vremena, traži jasno vodstvo, razborita prilagodba te promišljene i pravovremene reakcije.
Uvijek s ciljem što učinkovitije zaštite naših građana i društava od svih ugroza.
To je nužno želimo li biti aktivni dionici procesa koji se oko nas odvijaju. Inače riskiramo da ti procesi i promjene upravljanju nama, a ne obrnuto.
Upravo je ta poruka sadržana u naslovu 18. Dubrovnik Foruma, koji nosi naziv "Channelling the Change".
Bilo da se radi o posljedicama oružanih konflikata ili nužnom ulaganju u vlastitu i zajedničku obranu, bilo da je riječ o nuspojavama klimatskih promjena ili ubrzanog tehnološkog napretka, o učincima demografskih i migracijskih kretanja ili o poticanju lažnih vijesti i manipuliranja informacijama - izazova je napretek.
Zato svi mi koji se bavimo javnim poslom moramo biti spremni ulagati sve potrebne napore kako bismo vlastite građane pripremili da izdrže rastuću složenost aktualnog globalnog trenutka.
Poštovani sudionici i gosti Foruma,
Tijekom naredna dva dana u Dubrovniku će biti riječi i o sigurnosnim izazovima kojima zajedno svjedočimo, osobito ratu u Ukrajini, o budućnosti europskih obrambenih sposobnosti, o rastućoj neizvjesnosti u globalnim trgovinskim odnosima.
Posebna pažnja na Forumu bit će posvećena Mediteranu, budućnosti Afrike u kontekstu globalnog repozicioniranja, kao i odnosima Europe i Azije.
Bit će govora i o Inicijativi triju mora koja je krenula upravo iz Dubrovnika i koja dogodine puni 10 godina. Ujedno, mogu ovom prigodom najaviti kako će Hrvatski sabor organizirati Parlamentarni summit te Inicijative i udahnuti svježi dah njenoj parlamentarnoj dimenziji.
Razgovarat ćemo i o proširenju OECD-a, što za Hrvatsku ima osobitu važnost, jer je članstvo u toj organizaciji naš sljedeći strateški cilj.
Sagledat ćemo i vrijednosti kojima se danas vodimo i koje živimo, s obje strane Atlantika. Mir, sloboda, demokracija, vladavina prava, sloboda govora, poštivanje ljudskih prava, u samim su temeljima naših društava. To smatram posebno važnom i zanimljivom temom i vrlo je intrigantan naslov tog panela: "SOS: Western Values in Distress".
Sjećam se kako je u naslovu prvog izdanja ove konferencije, još 2006. godine stajalo "The Values that Bind Us". Te "vrijednosti koje nas povezuju" jednako su važno i aktualno pitanje i danas.
Nadalje, izuzetno bitnim smatram i predviđene rasprave o zapadnom Balkanu i euroatlantskoj perspektivi jugoistoka i istoka Europe.
I o tome se u Dubrovniku raspravlja još od 2006. godine, kada je Hrvatska i sama bila u procesu pristupanja NATO-u i Europskoj uniji.
Bez imalo sumnje, proširenje Europske unije pitanje je od geostrateške važnosti.
Prosperitetno, demokratsko i stabilno susjedstvo, koje dijeli iste europske vrijednosti, za Hrvatsku je iznimno bitno.
Politički interes za proširenje trebao bi uvijek biti jednako snažan - i u Bruxellesu i glavnim gradovima država članica, kao i u svim državama kandidatkinjama.
Od njih će se pak uvijek očekivati iskrena predanost procesu i europskim vrijednostima, kao i ispunjavanju potrebnih kriterija.
Iz hrvatske perspektive, mogu reći da će naše snage i napori ostati usmjereni na pomoć, suradnju i osmišljavanje novih konkretnih koraka kojima možemo pridonijeti stabilizaciji područja jugoistočne Europe.
Vjerujem da primjer Hrvatske, koja je 12 godina članica Europske unije, 16 godina članica NATO-a, može i treba poslužiti kao potvrda transformacijske snage koju u sebi nosi perspektiva članstva.
Uostalom, naš međunarodni položaj, geopolitička relevantnost, kao i stabilnost i otpornost našeg društva bitno su osnaženi u odnosu na razdoblje prije članstva u tim organizacijama.
Dame i gospodo,
posebno mi je drago što je jedan od panela na ovogodišnjem Forumu posvećen obilježavanju 30. obljetnice Splitske deklaracije. Imat ćemo iznimnu priliku čuti i istaknute svjedoke vremena.
Ta je Deklaracija, podsjetit ću, bila jedan od ključnih koraka ka stvaranju pretpostavki za potpisivanje Daytonskog sporazuma. Dakako, taj sporazum nije riješio sve izazove, ali je otvorio vrata boljoj i mirnijoj budućnosti.
Hrvatska, u punini svjesna nezamjenjive uloge koju je tada imala u doprinosu miru u toj susjednoj zemlji, ostaje u potpunosti posvećena očuvanju Daytonskog okvira i Bosni i Hercegovini kao državi triju jednakopravnih konstitutivnih naroda.
Nastavit ćemo i dalje ulagati politički, gospodarski i diplomatski kapital u njenu stabilnost i napredak.
A kada govorimo o diplomatskom kapitalu, treba naglasiti kako je grad u kojem smo se okupili njime oduvijek obilovao. Jednako kao i prirodnim okruženjem i kulturnim naslijeđem vrijednim divljenja.
Uspješno balansiranja trgovine i diplomacije kroz povijest je imalo presudnu ulogu u opstanku i napretku Dubrovnika, grada Republike, smještenog usred sfera utjecaja velikih sila poput Osmanskog Carstva, Venecije, Habsburške Monarhije i Francuske.
Dubrovačka gospodarska, ili možda bolje rečeno - gosparska diplomacija - ostaje nam udžbenički primjer uspješnog vođenja vanjske i trgovinske politike.
Upravo stoga Dubrovnik predstavlja tako prikladno mjesto za rasprave, susrete i otvorenu razmjenu mišljenja.
Istovremeno, jasno je kako su rasprave koje ćemo imati kroz sljedeća dva dana neodvojive od šire geopolitičke i geostrateške stvarnosti koja definira našu sigurnost, napredak i našu budućnost.
Ta je stvarnost za brojne države i narode danas stvarnost sukoba. U četvrtoj smo godini rata u Ukrajini. I vjerujem da bismo svi htjeli mir. Osim, evidentno je, Rusije, koja u svojoj destrukciji nimalo ne posustaje.
Mir koji je svijetu i Ukrajini potreban mora biti pravedan i trajan, te uvažavati ukrajinski teritorijalni integritet i suverenitet.
Jesmo li uistinu svjesni dalekosežnosti posljedica mira koji nagrađuje agresora, svijeta u kojem prihvaćamo nezakonite aneksije i u kojem caruje pravo jačega?
Zapitajmo se: želimo li biti sugraditelji takvoga svijeta?
Takav ishod ne može prihvatiti nijedna zemlja koja drži do načela međunarodnog prava i poretka temeljenog na pravilima. A Hrvatska je bila i ostaje čvrsto privržena tim načelima.
Zato je toliko važno ostati uz Ukrajinu u njenoj pravednoj borbi za slobodu.
Financijski, humanitarno, kroz vojnu pomoć i kroz nesmanjenu političku potporu.
Ujedno, želim podsjetiti da se bitan dio političke potpore Ukrajini odvija i na međuparlamentarnoj razini.
Izuzetno veliki iskorak u tom smjeru napravili smo zajedničkom organizacijom Prvog parlamentarnog summita Međunarodne krimske platforme, kojeg smo s ukrajinskim parlamentom inaugurirali u Zagrebu u listopadu 2022. godine.
Moj je tadašnji sudomaćin bio Ruslan Stefančuk predsjednik Vrhovne rade Ukrajine.
Na njegov poziv prije tri mjeseca sudjelovao sam i na parlamentarnom summitu u ukrajinskoj Buči.
Za predsjednika parlamenta Hrvatske, koja zna što znači biti žrtvom agresije, doći u taj grad bilo je zaista duboko dirljivo iskustvo.
Kao i na mnogim međuparlamentarnim konferencijama gdje je posljednjih godina Ukrajina stalno u fokusu, u Buči je bila i naša današnja posebna gošća - predsjednica Državnog zbora Slovenije, Urška Klakočar Zupančič.
Nadam se da ćemo zajedno nazočiti i četvrtom summitu Krimske platforme, koji će se ove jeseni održati u Stockholmu, i tako nastaviti afirmirati globalnu parlamentarnu potporu Ukrajini.
Vjerujem da će nam tamo priključiti i predsjednik Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, gospodin Teodoros Rousopoulos - uvijek jasan i dosljedan u porukama potpore žrtvi ruske agresije i u protivljenju invazije na suverenu državu.
Poštovana kolegice, poštovani kolega, hvala vam na dolasku. Radujem se vašim skorašnjim obraćanjima s ove govornice.
Na kraju, poštovane dame i gospodo uzvanici, panelisti i gosti ovogodišnjeg Dubrovnik Foruma, preostaje mi samo poželjeti vam uspješne rasprave danas i sutra.
I da odavde odete bogatiji za nove spoznaje, a nadam se i s novom dozom entuzijazma i nadahnuća za sve izazove koje nam neizvjesna sutrašnjica evidentno nosi.
Hvala vam!".
Nakon obraćanja predsjednika Sabora Jandrokovića, uvodne govore su održali i predsjednica Državnog zbora Republike Slovenije Urška Klakočar Zupančič te predsjednik Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Theodoros Rousopoulos koji sudjeluju na Dubrovnik Forumu na poziv predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića.
U nastavku današnjeg dana, predsjednik Sabora Jandroković održat će bilateralni sastanak s predsjednikom Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, a tijekom sutrašnjeg dana predviđen je bilateralni sastanak sa zastupnicima Kongresa Sjedinjenih Američkih Država.