Odbor za zaštitu okoliša

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu rudarskog zakona, prvo čitanje, P.Z.E. br. 127

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je na svojoj devetoj sjednici, održanoj 8. srpnja 2008. godine, Prijedlog rudarskog zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. lipnja 2008. godine.
Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni Prijedlog zakona kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo da se Prijedlogom rudarskog zakona propisuje istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina koje se nalaze u zemlji ili na njezinoj površini, na riječnom, jezerskom ili morskom dnu, ili teritorijalnom moru u granicama Republike Hrvatske. Prijedlogom rudarskoga zakona uređuje se izdavanje odobrenja za istraživanje mineralnih sirovina, dodjeljivanje rudarske koncesije za izvođenje rudarskih radova eksploatacije mineralne sirovine te način izdavanja građevinskih i uporabnih dozvola za rudarske objekte i postrojenja.
Također, Prijedlogom rudarskoga zakona određuju se mjere i uvjeti za izvođenje rudarskih radova te radovi uređenja i sanacije na eksploatacijskom tlu po prestanku izvođenja radova. Donošenjem novoga Rudarskoga zakona definiralo bi se plaćanje godišnje naknade za eksploataciju mineralnih sirovina.
Nakon uvodnoga izlaganja predstavnika predlagatelja predsjednica i članovi Odbora u raspravi su se osvrnuli na naknade za eksploataciju mineralnih sirovina koju su fizičke i pravne osobe, koje su nositelji odobrenja za eksploatacijsko polje, dužne plaćati. Pored godišnje naknade za zauzetu površinu odobrenog eksploatacijskog polja, koja je prihod Republike Hrvatske, fizičke i pravne osobe koje su nositelji odobrenja za eksploataciju, dužne su plaćati i naknadu za otkopanu - izvađenu količinu mineralnih sirovina. Ova naknada, za razliku od dosadašnjih 2,6% ukupnog prihoda, sada iznosi do 10% prihoda ostvarenog prodajom otkopanih količina mineralnih sirovina a predstavlja u jednoj trećini prihod Republike Hrvatske, u jednoj trećini prihod županije na čijem se području eksploatira mineralna sirovina i u jednoj trećini prihod grada odnosno općine na čijem se području eksploatira mineralna sirovina. Time će se osigurati dodatni prihodi županijama i gradovima na čijim područjima se vrši eksploatacija.
U raspravi je istaknuto da će se pooštrenim mjerama inspekcijskoga nadzora i većim novčanim  kaznama prisiliti koncesionare da nakon završetka ili trajne obustave rudarskih radova na eksploataciji mineralnih sirovina obave potrebnu sanaciju otkopanih prostora. Koncesionarima se ostavlja određeni rok unutar kojega moraju izvršiti sanaciju eksploatacijskoga tla, a ukoliko to ne učine, može im se oduzeti koncesija. U svezi  s ovime je naglašeno da su velike građevinske tvrtke kao što su Bechtel, Konstruktor i IGM prema sudskim odlukama platile visoke novčane kazne  iz razloga što nakon završetka radova nisu izvršile sanaciju prostora. Stoga će se predviđenim mjerama ovim prijedlogom zakona postići cilj, a to je izvršenja svih obveza koje je preuzeo koncesionar prilikom dobivanja  određene koncesije.
 Članovi Odbora su se u raspravi osvrnuli i na eksploataciju mineralnih sirovina u parkovima prirode. Koncesije, koje su prije dodijeljene koncesionarima omogućuju im da vrše eksploataciju mineralnih sirovina sve do roka u kojima je koncesija dodijeljena, ali se više neće dodjeljivati nove koncesije u zaštićenim područjima.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKLJUČKA

1. Prihvaća se Prijedlog rudarskog zakona
2. Svi prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Marijanu Petir, a u slučaju njezine eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestiteljicu Odbor je odredio dr.sc. Mirelu Holy, potpredsjednicu Odbora.

 

      PREDSJEDNICA ODBORA

       Marijana Petir