Članovi Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Japan primili japanskog veleposlanika Wadu Mitsuhiru

Zagreb – Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Japan Igor Peternel i članovi skupine Marija Lugarić i Ivan Bugarin održali su u utorak sastanak s veleposlanikom Japana u Republici Hrvatskoj Wadom Mitsuhirom.

Voditelj Skupine Igor Peternel ponovio je kako su bilateralni odnosi Hrvatske i Japana dobri i prijateljski, a posebno je istaknuo više od trideset godina dugu, diplomatsku suradnju. Zahvalio je veleposlaniku što svojim naporima produbljuje dobre odnose dviju zemalja na brojim poljima. Ocijenio je da su politička, gospodarska i kulturna suradnja u stalnom usponu, a posebno je istaknuo Sporazum o zračnom prometu iz 2023. koji otvara mogućnosti uspostave direktnih zračnih linija između Hrvatske i Japana, što smatra izuzetno važnim za produbljivanje ne samo turističke, već i gospodarske suradnje.

– Sudjelovanje Hrvatske na Svjetskoj izložbi EXPO u Osaki 2025. također donosi mogućnost za bolju promidžbu naše zemlje u Japanu, rekao je Peternel. Veliku priliku za suradnju zemalja vidi u razmjeni inovacija, tehnološkoj suradnji i zelenoj tranziciji, a posebno je istaknuo spremnost za realizacijom povezivanja hrvatskih i japanskih sveučilišta i razmjenu studenata. Predložio je da se obje strane uključe u intenziviranje parlamentarne suradnje, posebno u razmjeni međusobnih posjeta skupina prijateljstava.

Veleposlanik Japana Wada Mitsuhiro pozdravio je članove skupine i istaknuo kako su Japan i Hrvatska prijateljske zemlje koje dijele fundamentalne vrijednosti: demokraciju, vladavinu prava i poštivanje ljudska prava i slobodu. Izrazio je zabrinutost radi aktualne geopolitičke situacije na svjetskoj sceni sa sve većim brojem otvorenih vojno oružanih sukoba među zemljama i drži vrlo bitnom suradnju Japana s EU i NATO članicama. Istaknuo je napore Japana da pomogne Ukrajini, posebno u humanitarnoj pomoći, a u budućnosti i u rekonstrukciji zemlje.

Izrazio je nadu da će visoki dužnosnici posjetiti Japan za vrijeme EXPO-a, a japanski visoki dužnosnici Dubrovnik forum koji će početkom srpnja okupiti političke lidere, diplomate, stručnjake i predstavnike međunarodnih organizacija. Izvijestio je zastupnike kako je skupina prijateljstva s Hrvatskom na čelu predsjednikom skupine Kiyotom Tsujijem također zainteresirana za produbljivanje suradnje s hrvatskim parlamentarcima, najavivši i kako će se  u srpnju održati izbori za Gornji dom Nacionalne skupštine.  

U nastavku sastanka, članovi skupine Marija Lugarić i Ivan Bugarin raspravljali su o konkretnijoj parlamentarnoj suradnji među skupinama prijateljstva koja jasno zastupa interese naroda, otvorenija je, direktnija i drugačija od jezika diplomacije, ne umanjujući njegov značaj. Izmijenili su mišljenja i o uvođenju carina koje je SAD uveo Japanu i mnogim drugim državama, novom globalnom poretku izazvanom oružanim sukobima i trgovinskim ratovima te odgovorima Japana na novonastalu situaciju u trgovinskim odnosima.