Izaslanstvo Hrvatskoga sabora sudjelovalo na sastanku o provedbi Akta o digitalnim uslugama

Billund, Danska – Predsjednik i članice Odbora za gospodarstvo Ivica Mesić, Danica Baričević i Magdalena Komes te potpredsjednik Odbora za europske poslove i član Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Ivan Račan sudjelovali su na konferenciji "Prema sigurnijoj i inovativnijoj digitalnoj Europi: Ispunjavanje obećanja Akta o digitalnim uslugama za građane i tržišta", koja se održala u Billundu u okviru parlamentarne dimenzije danskog predsjedanja Vijećem Europske unije.

Prvi dio konferencije bio je posvećen Aktu o digitalnim uslugama, odnosno pitanjima je li Akt dovoljno učinkovit u suočavanju s izazovima koje donose velike online platforme.

Predsjednik Odbora za gospodarstvo je u sudjelujući u raspravi rekao da je još prerano dati konačnu ocjenu o ukupnoj učinkovitosti Akta, no da se zasad čini razumno učinkovitim u ispravljanju obrazaca postupanja i poboljšanju opće razine zaštite. Međutim, naglasio je, učinkovitost u rješavanju pojedinačnih slučajeva je upitna, posebno kada su u pitanju vrlo velike online platforme (VLOP). Hrvatska smatra da je važno da Komisija i dalje bude odgovorna za provedbu prema VLOP-ima budući da nacionalna tijela, posebno manjih država članica i manjih tržišta, nikada ne bi imala dovoljno alata/moći za provedbu pravila protiv VLOP-ova.

O zaštiti djece na internetu, govorila je članica Odbora za gospodarstvo Magdalena Komes koja je rekla da Hrvatska stavlja snažan naglasak na razvoj digitalne pismenosti djece putem svog nacionalnog kurikuluma te da tako osnažuje učenike da koriste tehnologiju kritički, kreativno i odgovorno, prepoznajući rizike i prakticirajući sigurno ponašanje na internetu. Kao nadopunu mjerama kurikuluma, Vlada Republike Hrvatske nedavno je odlučila izmijeniti Pravilnik o kriterijima za izricanje pedagoških mjera kako bi pooštrila sankcije za neprimjereno ponašanje i zabranila korištenje mobilnih telefona u školama, ne samo tijekom nastave već i za vrijeme odmora.

U drugom dijelu konferencije sudionici su raspravljali o načinima na koji Europska unija može ojačati svoj položaj u digitalnoj domeni, istovremeno štiteći korisnike i potičući inovacije. U svojem obraćanju zastupnik Ivan Račan podržao je izrečena stajališta o nedovoljnom napretku Europske unije u osiguravanju digitalne suverenosti i konkurentnosti te potrebu inovativnijeg i hrabrijeg europskog pristupa kontroli vlastite digitalne infrastrukture, upravljanju podacima i razvoju tehnologije.