Jarnjak i Jandroković primili veleposlanika Mađarske Laszla Mohaija

Zagreb - Predsjednici saborskih odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te za vanjsku politiku Ivan Jarnjak i Gordan Jandroković, primili su u radni posjet Laszla Mohaija, veleposlanika Republike Mađarske u Republici Hrvatskoj.

Mađarski veleposlanik Mohai naglasio je da Republiku Hrvatsku doživljava kao strateškog partnera i uskoro članicu Europske unije i NATO-a. Također je predsjednike saborskih odbora obavijestio da je mađarsko veleposlanstvo od 1. rujna ove godine preuzelo od francuskog veleposlanstva ulogu veleposlanstva za kontakt sa zemljama potencijalnim članicama NATO-a. Stoga je ponudio potporu i pomoć hrvatskom parlamentu u prijenosu iskustva za ulazak u europske integracije i naglasio da će Republika Hrvatska u proljeće sljedeće godine moći započeti pregovore s Europskom unijom. 

Podsjetio je da je mađarski parlamentarni Odbor za međuvladinu suradnju predao hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova i Ministarstvu europskih integracija akcijski plan iz kojeg je vidljivo na kojem području u procesu pregovora Republika Mađarska sa svojim iskustvima može pomoći Hrvatskoj. Također je u postupku pristupanja EU naglasio važnost harmoniziranih stavova vladajućih i oporbenih političkih stranaka, koji su u mađarskom slučaju, kad je riječ o političkim stavovima prema Europskoj uniji, objedinjeni u Odboru za međuvladinu suradnju. 

Predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ivan Jarnjak ocijenio je Republiku Mađarsku važnim strateškim partnerom čija iskustva kao zemlje članice Europske unije i NATO-a mogu itekako biti korisna u postupku približavanja Europskoj uniji a pogotovo u pitanjima nacionalne sigurnosti. Jarnjak je najavio i buduće inicijative te bilateralne susrete i razgovore sa zemljama u regiji o pitanju nacionalne sigurnosti te inicirao susret predsjednika parlamentarnih odbora dviju zemalja.             

Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Gordan Jandroković zahvalio je na dosadašnjoj nesebičnoj potpori Republike Mađarske tijekom Domovinskog rata te istaknuo da su pomoć i potpora nužni i dalje, u mirnodopskim vremenima, za realizaciju glavnih političkih ciljeva Republike Hrvatske, a to su ulazak u Europsku uniju i NATO. Posebno su ga zanimala mađarska iskustva i savjeti u postupku pregovora za ulazak u Europsku uniju te kakva je u tome uloga parlamenta. Predložio je susret predsjednika dvaju parlamentarnih odbora za vanjsku politiku.

Autor: Služba za odnose s javnošću