Neven Mimica sastao se s europskim izvjestiteljem za Hrvatsku

Zagreb - Predsjednik saborskog Odbora za europske integracije mr. sc. Neven Mimica primio je u radni posjet Olava Guttinga, zastupnika u njemačkom Parlamentu, člana EU Odbora i izvjestitelja za Hrvatsku te zamjenika predsjednika Odbora za pravosuđe (CDU). 

Olava Guttinga ponajprije je zanimala struktura i rad ovoga saborskog tijela. Mr. Mimica je rekao  da Odbor uz predsjednika i potpredsjednika ima još 11 članova, da surađuje i razmjenjuje iskustva s tijelima u europskim integracijama, a kao jedno od osnovnih područja djelatnosti naveo je praćenje usklađenosti pravnog sustava Hrvatske s pravnim sustavom Europske unije, te praćenje programa pomoći i suradnje sa EU. Olav Gutting naglasio je da Njemačka želi vidjeti Hrvatsku u sljedećem krugu proširenja Europske unije, s Rumunjskom i Bugarskom. 

Mr. Mimica smatra da brzina pregovaračkog procesa u prvom redu ovisi o odlukama Europske komisije. Istaknuo je da je glavna vanjskopolitička odrednica rada hrvatske Vlade uvođenje Hrvatske u Europsku uniju. Vjeruje da bi pregovarački proces priključenja EU trebao otpočeti u ožujku sljedeće godine i trajao bi oko dvije i pol godine pa bi krajem 2007. godine mogao biti zaključen. Kako potom slijedi još proces ratifikacije, ocjenjuje da bi 2009.  mogla biti godina za formalno pristupanje Hrvatske u punopravno članstvo EU. Usporedno s procesom pregovaranja, Hrvatsku čeka nastavljanje ekonomskih i političkih reformi, te stvaranje javne podrške kod građana i priprema za referendum. Mr. Mimica je rekao  da su hrvatski građani do 2003. godine bili raspoloženiji za Europsku uniju, podrška je dosezala čak 80%, da bi u posljednje vrijeme ta brojka pala na nešto više od 50%. Ovaj euroskepticizam kod nekih građana dijelom se objašnjava nedostatnom komunikacijskom strategijom, a dijelom padom početnoga idealističkog viđenja i doživljaja EU. Ipak, smatra da će kod konačnog izjašnjavanja na referendumu za "za" ili "protiv", većina građana, njih 60% - 70%,  biti za ulazak Hrvatske u EU. 

Što se tiče regionalne suradnje i sigurnosti, u razgovorima je naglašeno da ulazak Hrvatske u EU i pritom individualan pristup vrednovanja može stimulativno djelovati za samu regiju i susjedne zemlje na njihovom putu priključenja europskim integracijama.
 

Autor: Služba za odnose s javnošću