Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu s rasprave o Izvješću o učincima provedbe Zakona o otocima u 2016. godini

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora na 21. sjednici održanoj 14. ožujka 2018. godine raspravio je Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2016. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 22. veljače 2018. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja kazala je da Vlada Republike Hrvatske jedanput godišnje izvješćuje Hrvatski sabor o učincima provedbe Zakona o otocima.

Pri tome je istaknula da je u 2016. u razvoj otoka uloženo 1.717.810.973,15 kuna proračunskih sredstava, od čega su 1.285.465.297,19 kuna bespovratna sredstva, a 432.345.675,96 kuna ulaganja u obliku kreditiranja. Od ukupnog iznosa uloženih sredstava 127.605.624,03 kuna odnosi se na financiranje provedeno kroz fondove Europske unije.

U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora istaknuli su da ovo Izvješće daje kvalitetan i cjelovit pregled ulaganja državnog i javnog sektora u razvoj otoka kao preduvjeta za održiv gospodarski i društveni razvoj povećanjem kvalitete života na otocima. Istaknuto je da je Ministarstva mora, prometa i infrastrukture uložilo značajna sredstva u prometnu povezanost i infrastrukturu i to u iznosu od 388.829.662,61. kuna bespovratnih sredstava. Također su istaknuta značajna ulaganja od strane društva „Hrvatske ceste“ d.o.o.

Većina članova Odbora smatra da su opravdana sva ulaganja u razvoj otoka, tim više što razvoj turizma pridonosi gospodarskom razvoju Reepublike Hrvatske. Također je izraženo mišljenje da bi na sličan način država trebala strateški i zakonodavno osmisliti te kreirati instrumente i provesti specifične mjere usmjerene na razvoj prometne i druge infrastrukture „kopnenenih otoka“ odnosno izoliranih sela, primjerice u Slavoniji i Zagorju.

Tijekom rasprave dana je primjedba da Izvješće ne sadrži analitiku, tj. postavljen je upit da li su uložena sredstva doprinijela cilju, a to je između ostalog, povećanje broja otočnog stanovništva, bolji uvjeti života i gospodarski razvoj otoka. Predstavnica predlagatelja u odgovoru je istaknula da su u pripremi i ovi statistički pokazatelji koji će u sljedećem Izvješću biti prikazani.
 
Također je raspravljano o projektima koji su financirani od strane Uprave za otoke, osnivanju centra kompetentnosti na otoku te značaju Klesarske škole Pučišća na otoku Braču.

Zaključno je rečeno da je iz samog Izvješća vidljivo da se većina sredstava koja se ulažu u otoke, odnose na ulaganja u promet. Članovi Odbora smatraju, da bez ulaganja koja su usmjerena prema prometnoj povezanosti otoka s kopnom i otoka međusobno te ulaganja u prometnu infrastrukturu, nema niti razvoja otoka.
  
Nakon provedene rasprave, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak:

Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2016. godini

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Peru Ćosića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti Vedrana Babića, potpredsjednika Odbora.


 PREDSJEDNIK ODBORA
 Pero Ćosić