Tema: „Treba li svaka uvala luku?“
Cilj ovog okruglog stola je okupiti predstavnike nadležnih tijela, stručne javnosti, lokalnih zajednica i civilnog društva kako bi zajednički raspravili problematiku razvoja luka nautičkog turizma na obali. Polazne točke za raspravu bit će zacrtani strateški ciljevi razvoja održivog turizma, koji pretpostavlja i uključivanja lokalne zajednice u procese donošenja odluka.
Broj luka nautičkog turizma porastao je od 2009. do 2025. godine s 98 na 226, a broj vezova s 14.849 na 19.073. Prema podacima iz Strategije razvoja nautičkog turizma do 2019., ukupni broj vezova planiranih prostornim planovima jadranskih županija je 54.576. Za očekivati je, dakle, velliki broj novih luka, uz istovremeni nedostatak komunalnih vezova za lokalno stanovništvo.
Sudionici okruglog stola, predstavnici lokalne zajednice, zainteresirane i stručne javnosti osvrnut će se na sljedeća pitanja:
- Irena Burba, predstavnica Plave fronte, mreže za obranu obale i pomorskog dobra: Razvoj za koga? Kako tzv. razvojni projekti brišu lokalne zajednice;
- Matea Šverko, Inicijativa Dajla: Jesu li zaista potrebne četiri luke u Dajli?
- Enes Ćerimagić, pravnik iz udruge Zelena akcija: Pravni okvir zaštite okoliša u kontekstu nautičkog turizma;
- Milo Mikleušić, zapovjednik/kapetan: Olupine, ignoriranje i odgovornost: kad sustav postane zagađivač;
- Milvana Arko Pijevac, dipl. ing. bio.: Rezulatati analize 645 elaborata zaštite okoliša za zahvate u priobalju;
- Lidija Runko Luttenberger, prof. dr. sc., inženjerstvo okoliša: Integralno upravljanje obalnim područjem.