
Zagreb - Na početku šeste sjednice 11. saziva Hrvatskoga sabora, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković održao je govor u povodu smrti Njegove Svetosti, pape Franje:
„Želio bih se osvrnuti na tužnu vijest da nas je na Uskrsni ponedjeljak, napustio Sveti Otac, papa Franjo.
Posljednjih smo mjeseci s velikom pozornošću pratili njegovu borbu s bolešću i osluškivali vijesti iz Vatikana, nadajući se, naravno, najboljem. Svakodnevno je bio u mislima i molitvama mnogih vjernika.
A onda smo ga ove uskršnje nedjelje vidjeli kako s balkona bazilike svetoga Petra čestita Uskrs svojoj kršćanskoj braći i sestrama.
Vjerujem da je mnoge iznenadilo to njegovo pojavljivanje, a zasigurno još i više - kada se u papamobilu spustio među vjernike.
Nažalost, ispostavilo se - po posljednji put. Jer je već sljedećeg jutra Bog Svetog Oca Franju pozvao k sebi.
Taj zadnji silazak među vjernike ostaje upečatljivim završnim svjedočanstvom njegove potpune posvećenosti svome puku, uz kojeg je uvijek bio i uz kojeg je želio ostati, do samoga kraja.
Upravo zbog takvih snažnih slika uskrsnoga dana, prekjučerašnja vijest o odlasku pape Franje sve nas je posebno zatekla i potresla.
Ovim putem, uime Hrvatskoga sabora i osobno, upućujem izraze iskrene sućuti dekanu Kardinalskoga zbora, kardinalu Giovanniju Battisti Reu. Također, i svim bliskim suradnicima Svetoga Oca, kao i apostolskom nunciju u Republici Hrvatskoj, monsinjoru Giorgiju Lingui.
Od prvih svećeničkih dana u rodnoj Argentini preko svih dvanaest godina pontifikata, Jorge Mario Bergoglio bio je i ostao neumorni glasnik evanđelja.
Glas o Kristu kao Putu, Istini i Životu pronosio je jednakom gorljivošću s Trga svetog Petra u Vatikanu, kao i na mnogim putovanjima diljem svijeta, gdje su ga vjernici uvijek dočekivali s iznimnom radošću.
Brojnim je gestama, simboličkima i konkretnim, uvijek podsjećao na samu bit vjere i Isusovih svevremenskih poruka.
Kao njen vrhovni poglavar, Katoličku crkvu vodio je kroz osobito izazovno razdoblje, kako za svijet u kojem živimo, tako i za samu Crkvu.
Pritom ju je, sukladno svojoj viziji, uvijek nastojao činiti boljom i bližom vjerničkome puku, naglašavajući solidarnost, suradnju i odgovornost kao tri stupa socijalnog nauka Crkve.
U svijetu bremenitom različitim krizama, od pandemije do ratnih razaranja i njihovih brojnih posljedica, papa Franjo bio je i ostao snažnim promicateljem brige za sve one koji na bilo koji način ispaštaju. I gorljivi odvjetnik mira.
Reakcije svjetskih čelnika i javnih osoba na njegov odlazak potvrđuju da je mahom bio prepoznat kao čovjek mira i dijaloga, kao promicatelj međusobnog razumijevanja i kao istinski predvodnik u brizi za sve ranjive, odbačene i marginalizirane.
Papa Franjo jest napustio ovaj svijet, ali nama vjernicima ostaje njegov jasan i nedvosmislen poziv - da u aktualnoj Svetoj godini jubileja budemo pravi „hodočasnici nade“.
Sveti Otac bio je duboko svjestan koliko je današnjem svijetu ta poruka žive nade potrebna.
On sam ju je zaista djelatno živio.
Uvjeren sam kako svijet ima dosta razloga biti zahvalan na pontifikatu Svetog Oca, pape Franje. Stoga vas pozivam da ustanemo i minutom šutnje odamo mu posljednju počast.
Počivao u miru Božjem.“.