Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir s učenicama osnovne škole razgovarala o važnosti hrvatskih poljoprivrednih proizvoda

Zagreb – Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir primila je u srijedu učenice Osnovne škole Ive Andrića iz Zagreba u pratnji nastavnika nastavnika Dejana Nemčića, dobitnika nagrade za najboljeg profesora geografije na svijetu prema izboru inicijative "Global Teacher Award"(GTA). Na sastanku se razgovaralo o hrvatskoj poljoprivredi, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, proizvodima hrvatskoga sela i načinima raspoznavanja domaće, lokalno proizvedene hrane na tržištu. 

Profesor Nemčić je rekao kako je kurikulumom geografije u 7. i 8. razredu predviđeno učenike podučavati o poljoprivredi u Hrvatskoj  te da mu je želja pokrenuti projekt kojim bi se učenike osnovnih škola informiralo i educiralo o načinima prepoznavanja lokalno proizvedenih proizvoda u trgovinama, trgovačkim lancima i na tržnicama te o zdravoj prehrani čime bi im se, prema njegovim riječima, osim teorije, pružilo i praktično znanje.

Petir je istaknula kako se navike pa tako i prehrambene, stječu u obitelji, ali i u školi te naglasila kako je hrana koju unosimo u organizam važna za naše zdravlje. –Stoga bi u provedbu ove vrste projekta uz učenike i roditelje bilo poželjno uključiti i lokalna obiteljska poljoprivredna gospodarstva na kojima bi učenici imali priliku vidjeti kako se odvija proces proizvodnje hrane, te kakav utjecaj lokalna gospodarstva imaju na očuvanje ruralnih područja, zaštitu okoliša i bioraznolikost, predložila je Petir. Dodala je i kako je proizvodnja dostatnih količina hrane pitanje nacionalne sigurnosti i da zato moramo podržati naše poljoprivrednike i zaštiti ih od negativnih utjecaja kako bi oni za nas i u budućnosti mogli proizvoditi hranu. 

–U okviru Nacionalne strategije za provedbu Školske sheme, odnosno dodjelu besplatnih obroka voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda, nalaze se i prateće obrazovne mjere unutar kojih zainteresirane škole mogu organizirati posjete poljoprivrednim gospodarstvima koja se bave proizvodnjom povrća, voća, mlijeka i mliječnih proizvoda, ali i planirati održavanje tečajeva, radionica i predavanja kako bi se djeca educirala o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima hrane, ekološkoj i održivoj proizvodnji te sprječavanju rasipanja hrane, naglasila je predsjednica Odbora za poljoprivredu. Rekla je i  kako je njihovog projekt komplementaran upravo tim obrazovnim mjerama. 

Na upit učenica kako prepoznati lokalno proizvedenu hranu na tržištu, Petir je odgovorila kako je hranu najbolje kupovati od poznatih poljoprivrednih proizvođača na kućnom pragu, a ukoliko se hrana kupuje na tržnicama treba obratiti pozornost na oznake kojima su označena prodajna mjesta obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te se prije kupovine dobro informirati.