Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir sudjelovala na Danima poljoprivrede, ribarstva i šumarstva

Zagreb – Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir, kao izaslanica predsjednika Hrvatskoga Sabora Gordana Jandrokovića, sudjelovala je na 2. Danima poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, koji su održani u subotu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede. Na konferenciji, koja je okupila više od 200 sudionika iz javnog i realnog sektora, sudjelovao je i predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković te ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Predsjednica Odbora za poljoprivredu tom je prilikom rekla kako je u europskom proračunu osiguran visok iznos sredstava za Hrvatsku - 24,5 milijardi eura, od čega 5 milijardi eura za poljoprivredu te naglasila kako to predstavlja prednost, ali i veliku odgovornost da se novac rasporedi na projekte koji mogu dati dodanu vrijednost i omogućiti bolji standard našim poljoprivrednicima i stanovnicima sela. 

–Smatram da nam je potreban zaokret u planiranju i programiranju na način da alate i mjere Zajedničke poljoprivredne politike planiramo zajedno sa poljoprivrednicima i stanovnicima sela. Oni najbolje znaju koja društvena, komunalna i socijalna infrastruktura im treba za život na selu, pod kojim uvjetima mogu proizvoditi hranu i baviti se poljoprivredom ili nekom drugom gospodarskom djelatnošću da to bude isplativo i održivo. Europski poljoprivredni fond treba više usmjeriti prema poljoprivrednim aktivnostima i finalizaciji proizvoda, a u financiranje ruralnog razvoja potrebno je uključiti i druge fondove EU-a poput Kohezijskog fonda i Europskog socijalnog fonda jer je nemoguće očekivati da se samo iz Europskog poljoprivrednog fonda mogu zadovoljiti potrebe ruralnog prostora koji čini 80 posto Hrvatske, rekla je Marijana Petir. Dodala je i kako upravo zato taj proces treba ići odozdo prema gore, kako bi se, prema njezinim riječima, percipirale sve posebitosti i potrebe svakog pojedinog ruralnog područja, a politike EU-a treba preispitivati iz ruralne perspektive kako bi utvrdili njihov učinak na radna mjesta, gospodarski rast i održivi razvoj u ruralnim područjima. 

Petir se referirala i na temu konferencije koja je posvećena zelenoj tranziciji i digitalnoj transformaciji ističući kako je filozofija hrvatskog seljaka život u skladu s prirodom, jer, kako je navela, da to nije znao, onda ne bi izdržao sve nevere niti bi imao prinose i urode na svojim njivama. Upozorila je da je zadatak donositelja odluka da poljoprivrednicima osiguraju digitalnu komponentu i prijenos znanja jer bez toga nema napretka poljoprivredne proizvodnje i povećanja njene konkurentnosti.

–Usvajali smo bitne strateške dokumente, mjesecima iza nas su Nacionalna razvojna strategija iz koje slijedi usvajanje niza sektorskih strategija, a jedna od najbitnijih je Strategija poljoprivrede koju je Vlada pripremila. Zahvaljujem na svim inputima, konzultacijama i radu svih onih koji su doprinijeli da taj dokument bude sveobuhvatan, primjeren trenutku i s jasnim vizijama budućnosti hrvatske poljoprivrede. Očekujem da ga Hrvatski sabor usvoji do kraja godine, poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Kako se moglo čuti, prema ciljevima Strategije, perspektiva poljoprivrede u novoj Zajedničkoj poljoprivrednoj politici obilježenoj klimatskim promjenama, strateške smjernice suočavanja s izazovima u poljoprivredi te ambiciozni ciljevi zelene održive, samodostatne i konkurentne poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, kao i povlačenje europskih sredstava, ciljevi su snažne hrvatske poljoprivrede. – Digitalizacija sustava javnih usluga, pametne poljoprivrede i smanjenja bacanja hrane zadaci su koje moramo još bolje realizirati, rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

U radu konferencije sudjelovao je značajan broj uzvanika koji predstavljaju važne čimbenike u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu Hrvatske.