Sabor u zajedničkoj poruci protiv seksualnog nasilja i stigmatizacije žrtava: „Ne“ znači „Ne!“

Zagreb – Okruglim stolom pod nazivom „Glasno NE seksualnom nasilju: Traperom protiv predrasuda“ te zajedničkim fotografiranjem zastupnica i zastupnika te djelatnika i djelatnica, Hrvatski sabor priključio se obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja. 

Na inicijativu potpredsjednice Hrvatskoga sabora Sabine Glasovac suorganizaciji okruglog stola priključili su se saborski Odbor za ravnopravnost spolova, tjedni magazin Story i neprofitna organizacija civilnog društva Ženska soba. 

Uz potpredsjednicu Glasovac, na okruglom stolu sudjelovale su izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića i predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković, zatim predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, voditeljica Službe u Sektoru za razvoj socijalnih politika Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Sandra Batlak, koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula te brend menadžerica magazina Story Marina Živković. Osvrnuvši se na samu povijest i zakonsku regulativu, u raspravi je višekratno naglašena potreba za jačanjem javne svijesti o postojanju seksualnog zlostavljanja kao problema koji se ne smije zanemarivati. 

Vesna Bedeković naglasila je da se Međunarodni dan borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja „Denim Day“ tradicionalno obilježava posljednje srijede u travnju, postavši međunarodnim simbolom prosvjeda protiv okrivljavanja žrtava i destruktivnih mitova o seksualnom nasilju nad ženama. Ova globalna kampanja, u kojoj već više od dva desetljeća sudjeluje više od 12 milijuna ljudi diljem svijeta, poziva članove zajednice da nošenjem trapera jasno i vidljivo iskažu svoj prosvjed protiv zabluda koje dodatno ugrožavaju i viktimiziraju žrtve.

Potpredsjednica Hrvatskoga sabora Sabina Glasovac istaknula je da je promjena zakona važna i nužna – ali ne i dovoljna. –Potrebna nam je promjena kulture u kojoj djevojke i žene neće svakodnevno kalkulirati kojim putem se vratiti kući, kulture u kojoj dječaci neće odrastati uz poruke da je “ne” možda zapravo “da”, kulture u kojoj se odgovornost neće prenositi na one koji su doživjeli nasilje, već će konačno ostati tamo gdje joj je i mjesto – na počinitelju. Traper koji danas nosimo nije modna poruka. On je čin prkosa. On podsjeća na to da jedno suđenje u Italiji, u kojemu je sucu kao opravdanje za silovanje poslužilo to što je žrtva nosila uske traperice, i dalje odjekuje u pravnim sustavima diljem svijeta gdje se krivnja traži na žrtvi, a ne u djelu. Zato danas nosimo traper. Ne da bismo se svidjeli, nego da bismo rekli – dosta je,  izjavila je potpredsjednica Glasovac.

–Kada govorimo o seksualnom nasilju, postoje mitovi i istina. Da je žrtva kriva za  nasilje, jer je bila izazovno odjevena je mit. Istina je da odjeća ne može opravdati nasilje i da je čin nasilja i silovanja iskaz moći, a ne nesporazum. Također je mit da većinu silovanja počine nepoznati počinitelji. Većinom su to počinitelji koji su jako bliski žrtvi. Također je neistina da je žrtva pristala na nasilje, ako se fizički nije opirala. Nedostatak borbe nije znak pristanka, istaknula je predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić te dodala kako i muškarci mogu biti žrtvama seksualnog nasilja.

Brend menadžerica magazina Story Marina Živković naglasila je kako se „Denim Day“ u svijetu obilježava još od 1990-ih, dok je u Hrvatskoj zaživio tek posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući inicijativi magazina Story i udruge Ženska soba.

–Prva godina obilježavanja „Denim Daya“ u Hrvatskoj bila je 2021., kada  smo ga obilježili puno skromnije zbog pandemijskih okolnosti. Tada su se brojne osobe iz društvenog života uključile fotografijom u traperu na društvenim mrežama i tako uputile poruku podrške svim ženama koje su preživjele seksualno nasilje. Idućih godina se obilježavanje nastavilo te se sve više osoba iz javnog života uključivalo u ovu kampanju, podsjetila je Živković istaknuvši važnost uključivanja Hrvatskoga sabora u obilježavanje „Denim Daya“, osobito kroz podršku Ureda potpredsjednice Hrvatskoga sabora, saborskog Odbora za ravnopravnost spolova, ali i sudjelovanje saborskih zastupnica i zastupnika simboličnom zajedničkom fotografijom, što kampanji daje snažnu institucionalnu podršku i vidljivost.

Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula skrenula je pozornost na istraživanje koje su u okviru kampanje „Nisam rekla DA“ proveli u prosincu prošle godine. –Obuhvatili smo 3319 žrtava, a u daljnju obradu uključeno je 3217 osoba. Sve sudionice i sudionici preživjeli su neki oblik seksualnog nasilja: 30.2 posto žrtava doživjelo je jedan oblik nasilja, 37.2 posto dva oblika, a 32.6 posto tri i više. Zanimljivo je da se raspon dobi u kojoj su doživjeli seksualno nasilje kreće se od 5. do 95. godine života. Zanimljivo je da je samo 7 posto osoba prijavilo seksualno nasilje, rekla je Mamula te dodala da su podatci šokantni i da su to samo pokazatelji kako je potrebno više raditi na ovom društvenom problemu.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić iznijela je poražavajuće podatke o tome da su kaznena djela koja se odnose na seksualno nasilje u iznimnom porastu za prošlu godinu.  – Prema podatcima MUP-a u 2024. godini bilo je 33 posto više kaznenih djela silovanja nego u 2023. godini. Pritom su sve žrtve osim jedne bile ženskog spola. Moram istaknuti da su počinitelji uglavnom bliske osobe te da se skoro 30 posto seksualnog nasilja dogodilo u braku. Poražavajuće je i to što poslodavci uglavnom izbjegavaju prijaviti slučajeve seksualnog nasilja na radnom mjestu. Obeshrabrujući je i mali broj pokrenutih sudskih postupaka kao i konačnih presuda, rekla je Ljubičić. 

Voditeljica Službe u Sektoru za razvoj socijalnih politika Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Sandra Batlak predstavila je Nacionalni plan za suzbijanje seksualnog nasilja i seksualnog uznemiravanja za razdoblje do 2027., s naglaskom na mjere kojih je nositelj Ministarstvo. – Nacionalni plan predviđa širenje mreže specijaliziranih servisa za rad sa žrtvama seksualnog nasilja i seksualnog uznemiravanja u četiri velika grada, a izrada analize uspostave mreže je u toku, izvijestila je Batlak.
Zastupnik u Europskom Parlamentu Marko Vešligaj, glavni izvjestitelj Europskog parlamenta za prioritete u području zaštite ženskih prava te potpredsjednik Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost sudionicima okruglog stola obratio se putem video poruke s ključnim informacijama o europskom Nacrtu nove strategije za rodnu ravnopravnost.

Okruglom stolu nazočile su, među ostalima, članice Ženske sobe, novinari i urednici magazina Story, studenti i studentice na studiju novinarstva Fakulteta političkih znanosti te studiju komunikologije Hrvatskih studija, kao i Veleučilišta Vern.
Nakon okruglog stola uslijedilo je fotografiranje zastupnica i zastupnika te djelatnika i djelatnica Stručne službe Hrvatskoga sabora u traperu.

Snimka okruglog stola dostupna na saborskom YouTube kanalu na adresi: 
https://www.youtube.com/watch?v=fIKITMkb2Ok