U Odboru za informiranje, informatizaciju i medije održan sastanak s predstavnicima organizacije Media Freedom Rapid Response

Zagreb - Članovi Odbora za informiranje, informatizaciju i medije susreli su se u srijedu s predstavnicima organizacije Media Freedom Rapid Response (MFRR).

Na sastanku se razgovaralo o implementaciji Akta o slobodi medija, Anti-SLAPP direktivi i sigurnosti novinara te preporukama za Republiku Hrvatsku na temelju izvještaja koji je MFRR objavio u veljači 2025., a koji se temelji na ishodima misije provedene u rujnu 2024. godine.

Sastanku su uime MFRR-a nazočili: Ena Bavčić (European Centre for Press and Media Freedom), Emma Bergmans (Free Press Unlimited), Dimitri Bettoni (OBC Transeuropa), Ricardo Gutiérrez Velazquez (European Federation of Journalists) i Oliver Money-Kyrle (International Press Institute).

Tijekom sastanka predstavnici MFRR-a istaknuli su potrebu implementacije u hrvatsko zakonodavstvo Akta o slobodi medija (Uredba (EU) 2024/1083 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. travnja 2024. o uspostavi zajedničkog okvira za medijske usluge na unutarnjem tržištu i izmjeni Direktive 2010/13/EU) i Anti-SLAPP direktive (Direktiva (EU) 2024/1069 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. travnja 2024. o zaštiti osoba uključenih u javno djelovanje od očito neosnovanih tužbi ili zlonamjernih sudskih postupaka ("strateške tužbe usmjerene protiv javnog djelovanja")).

Pozdravili su napredak postignut na području transparentnosti vlasništva nad medijima te uspostavu baze podataka s tim podacima. Dodali su kako prostora za napredak ima i u drugim područjima rada novinara kao što su osobna sigurnost i integritet, loši uvjeti rada, SLAPP tužbe, prekarni rad koji ponekad zna biti fizički vrlo zahtjevan, nedostatak kolektivne zaštite s obzirom na samo dva kolektivna ugovora.

Problematizirani su i financijska neovisnost medija u današnje vrijeme kada se tiskani mediji uglavnom ne kupuju, politička neovisnost javnog medijskog servisa i regulatornih tijela. Naveden je i pozitivan primjer za Direktivu o SLAPP tužbama za koju je nadležno Ministarstvo pravosuđa i uprave te pitanje sigurnosti novinara za što je potpisan Protokol o suradnji s Hrvatskim novinarskim društvom, Sindikatom novinara Hrvatske i Ministarstvom unutarnjih poslova na temelju Preporuke iz 2021. godine za sigurnost novinara, a uvažavajući smjernice Europskog akta o slobodi medija.

Na sastanku se razgovaralo i o konkretnim preporukama kao što je dekriminalizacija klevete. Iznesena je i preporuka da se prilikom donošenja odluka o izboru kandidata za tijela javnog medijskog servisa i regulatornih tijela poveća potrebna većina na eventualno dvotrećinsku većinu. 

Predsjednik Odbora Josip Borić rekao je kako Republika Hrvatska čini korake u implementaciji navedenih akata i naveo primjer edukativne brošure koja je predstavljena u Agenciji za elektroničke medije, a koja se u potpunosti temelji na odredbama i definicijama iz Direktive. Važna joj je svrha podizanje svijesti u stručnoj i općoj javnosti o negativnim posljedicama SLAPP-a. U prijelaznom razdoblju, do transponiranja Direktive (koja se odnosi na prekogranične slučajeve) u nacionalno zakonodavstvo, brošura će biti alat sucima i odvjetnicima poslužiti kao alat za rano prepoznavanje SLAPP-a te odbacivanje takvih tužbi, kazao je Borić.

Na kraju je zaključeno kako Odbor za informiranje, informatizaciju i medije ostaje otvoren za suradnju i razgovore u budućnosti kako bi se pratio napredak u implementaciji navedenih akata te poboljšanju sigurnosti i uvjeta rada novinara.

Media Freedom Rapid Response (MFRR) je organizacija koja prati, nadzire i reagira na kršenja slobode medija u državama članicama EU-a i državama kandidatkinjama za članstvo. Organizacija djeluje kao konzorcij predvođen Europskim centrom za tisak i slobodu medija (European Centre for Press and Media Freedom), a uključuje uz navedenu organizaciju još i ARTICLE 19 Europe, Europsku federaciju novinara, Free Press Unlimited, International Press Institute i Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa