U Odboru za turizam održan sastanak s predstavnicima Udruge SMOi - Spasimo male obiteljske iznajmljivače

Zagreb – Predsjednica Odbora za turizam Sanja Radolović, članovi Odbora Danica Baričević, Dubravko Bilić, Branka Juričev-Martinčev, Anka Mrak-Taritaš, Ana Puž Kukuljan te vanjske članice Odbora Dijana Katica i Snježana Sabo sastali su se u srijedu s predsjednikom Udruge SMOi Vedranom Tomićem i članom Udruge Igorom Ivanovićem.

Potaknuta aktualnim zakonskim izmjenama, Udruga SMOi zatražila je priliku da se obrati saborskim zastupnicima kako bi predstavila interese malih iznajmljivača iz svih dijelova Hrvatske te kako bi se očitovala o prijedlogu zabrane turističkog najma u stambenim zgradama.  

- Mali obiteljski iznajmljivači su fizičke osobe koje u vlastitom domu ili drugoj nekretnini s najviše 20 kreveta pružaju kratkoročni smještaj, izvan su sustava PDV-a, oko 45 posto smještaja te kategorije se nalazi u stambenim zgradama, ostatak u kućama, rekao je uvodno predsjednik Udruge SMOi Tomić objašnjavajući pri tom prisutnima koga Udruga zastupa.  Iz Udruge ocjenjuju da bi zabrana turističkog najma u stambenim zgradama bila protuustavna, suprotna pravu Europske unije, ekonomski i statistički neutemeljena te društveno štetna. 

- Niti u jednoj europskoj zemlji ne postoji zabrana iznajmljivanja smještajnih jedinica u stambenim zgradama, istaknuo je Tomić te predstavio problem u Rijeci, koja bez smještajnog kapaciteta iz stambenih zgrada ne može udovoljiti turističkoj potražnji. - Zabrana apartmana u zgradama ne utječe na priuštivo stanovanje, utječe samo na odluku vlasnika da proda svoju nekretninu, što donosi druge probleme, kazao je Tomić upozoravajući na socijalno-ekonomski moment za mnoge vlasnike takvih nekretnina. Naime, rekao je kako je ostvareni prihod od najma mnogim iznajmljivačima bitan za pokrivanje svakodnevnih troškova te izravno utječe na njihovu kvalitetu života. 

Vezanu uz ideju zabrane najma u stambenim zgradama zbog kršenja kućnog reda od strane turista koji borave u takvim smještajnim jedinicama član Udruge Ivanović istaknuo je da takve osobe trebaju biti sukladno važećim zakonskim propisima kažnjene, a ne izdvojene kao primjer u prilog zabrani.  

Zastupnica Mrak-Taritaš navela je kako je ovdje riječ o problemu s kojim se treba dodatno pozabaviti te kako bi se trebao rješavati drugačijim pristupom od dosadašnjeg. – Mali obiteljski iznajmljivači nisu krivi za rast cijena nekretnina, rekla je zastupnica naglasivši kako treba izbjeći njihovu stigmatizaciju kao problema. - Imali smo niz zakonskih izmjena kojima se željelo unaprijediti sektor turističkog najma, no pretpostavka da je cijela Hrvatska ista je kriva, naime, situacija je od sredine do sredine prilično različita, istaknula je predsjednica Odbora za turizam Radolović te nastavila da treba razgovarati i o razlikama između komercijalnog i nekomercijalnog smještaja koje utječu na statističke pokazatelje turističke djelatnosti.

Predstavnici Udruge složili su se s iznesenim te zaključili da mali obiteljski iznajmljivači ne bježe od odgovornosti, nisu protiv oporezivanja već za pravednu poreznu politiku, prihod koji ostvaruju od najma mnogima znači puno kad je riječ o obiteljskom budžetu, a u odnosu na velike iznajmljivače, poput hotela, sav ostvareni prihod troše u Hrvatskoj. 

- Naša zemlja bi trebala biti ona u kojoj bi hotelijeri i mali iznajmljivači trebali živjeti u nekom suživotu, a zabrane nikada nisu donijele ništa osim novih podjela, zaključila je Radović i najavila da će se Odbor nastaviti baviti ovom problematikom s ciljem iznalaženja odgovarajućeg rješenja.