
Washington - Voditeljica Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Izrael i predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir boravila je u studijskom posjetu kojega je Američki židovski odbor (American Jewish Committee, AJC) organizirao za članove europskih parlamenata od 13. do 16. svibnja 2025. u Washingtonu.
Tom su prilikom organizirani sastanci s visokim dužnosnicima u Bijeloj kući, Kongresu, Senatu, Državnom tajništvu Sjedinjenih Američkih Država, najznačajnijim think-tankovima poput Heritage foundation i Hudson Institute, veleposlanicima, novinarima i predstavnicima akademske zajednice kako bi razmotrili što je potrebno napraviti za unaprjeđenje transatlantskih odnosa, povećanje globalne sigurnosi, borbu protiv terorizma i suzbijanje svih oblika ekstremizama. Uz zastupnicu Petir koja je jedina pozvana iz Hrvatske, u programu su sudjelovali zastupnici i europarlamentarci iz Švedske, Belgije, Latvije, Bugarske, Austrije, Litve, Poljske i Češke.
Na sastancima na Capitol Hillu s predsjednikom vanjskopolitičkog odbora u američkom Kongresu Brianom Mastom, te kongresmenima Bradom Schneiderom i Andrewom Garbarinom, kao i senatorima Jamseom Lankfordom i Rogerom Wickerom, Marijana Petir je istaknula da Amerika i Europa trebaju zajednički raditi na deeskalaciji odnosa i osigurati pravedan mir u Ukrajini, na Bliskom istoku i u svijetu. Istaknula je kako bez mira nema stabilnosti ni napretka, te je zato, kako je rekla, važna snažnija suradnja između Amerike i Europe, kao i veća američka prisutnost te bolje razumijevanje situacije u BiH i zemljama u okruženju.
- Imajući na umu da su SAD-u u transatlanstskim odnosima, ekonomski interesi presudni, pri čemu važno mjesto zauzima energetski sektor, podsjećam da je Hrvatska osigurala sve preduvjete za realizaciju projekta Južne plinske interkonekcije kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH, stoga pozivam američku stranu da podrži interese hrvatskog naroda u BiH, rekla je Marijana Petir tijekom sastanka održanog u Državnom tajništvo Sjedinjenih Američkih Država. S direktorom za Centralnu Europu Nathanielom P. Deanom, Kevinom Covertom, direktorom za Istočnu Europu, Stephenom Geeom, direktorom za UN te Sarah E.Pierson, šeficom za humanitarna i socijalna pitanja u Državnom tajništvu Sjedinjenih Američkih Država, zastupnici su raspravljali i o partnerstvu SAD-Europa, budućnosti Abrahamovog sporazuma, situciji u Ukrajini i na Bliskom istoku kao i globalnoj borbi protiv antisemitizma.
U Bijeloj kući izaslanstvo parlamentaraca sastalo se sa zamjenikom pomoćnika predsjednika Donalda Trumpa i višim direktorom za borbu protiv terorizma Sebastianom Gorkom s kojim su razgovarali o glavnim prijetnjama globalnoj sigurnosti i mjerama koje se poduzimaju za borbu protiv terorizma. O sigurnosnim izazovima za SAD i vanjskopolitičkim prioritetima, kao i o važnosti očuvanja vrijednosti na kojima počiva zapadna civilizacija, zastupnici su razgovarali s posebnim savjetnicima potpredsjednika SAD-a J. D. Vancea Spirom Ballasom i Michaleom Vanceom.
Zastupnici su se sastali i s obiteljima čije je članove Hamas oteo u brutalnom napadu na Izrael, kao i s veleposlanicom Ukrajine u SAD-u Oksanom Markarovom. Naglašavajući pravo napadnutih država na samoobranu u skladu s međunarodnim kaznenim i humantranim pravom, Petir je izrazila svoje suosjećanje svim obiteljima čiji su najmiliji oteti ili su ubijeni te je podsjetila da Hrvatska razumije kako se oni osjećaju jer ima bolno iskustvo Domovinskog rata, te i danas, trideset godina od završetka Domovinskog rata, još uvijek traga za svojim nestalima.
AJC je globalna organizacija za zastupanje židovskog naroda. Bore se protiv antisemitizma, brane ljudska prava i demokraciju diljem svijeta te rade na osiguravanju mjesta Izraela u svijetu, istovremeno promičući dvodržavno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba. S obzirom na važnost koju pridaju transatlantskom savezu, 2004. godine otvorili su Transatlantski institut kako bi ojačali suradnju između Europe i Sjedinjenih Država.
Osnovali su i Međuparlamentarnu mrežu „Transatlantski prijatelji Izraela“ koja broji više od 170 članova u zakonodavnim tijelima diljem Sjeverne Amerike, Europe i Izraela, a inicijativu razgovora između europskih i američkih parlamentaraca na najvišoj razini pokrenuli su usred neizravnih razgovora Trumpove administracije s Teheranom jer smatraju kako je nakon promjene vodstva i u EU-u i u SAD-u tijekom prošle godine, potrebna bliska koordinacija između SAD-a, Europe i Izraela kako bi se suprotstavili iranskom režimu koji ima sve veću ulogu i u podržavanju ruskog brutalnog i neizazvanog rata protiv Ukrajine.
- U trenutku kada je krenuo novi ciklus pregovora između Irana i SAD-, a o čijem tijeku su nakon posljednjeg sastanka obje strana izvijestile s dozom optimizma, i kada se približavamo prijelomnim trenucima predstojeće jeseni za zadržati komunikaciju Zapada i Irana upravo u sferi ograničavanja nuklearnog programa unutar okvira mirnodopske primjene, te u vremenu kada je svaka daljnja eskalacija na Bliskom istoku krajnje opasna i za regiju i za svijet, važno je provoditi mjere koji neće voditi produbljivanju sukoba, rekla je Marijana Petir.